Amerykański wywiad: “Putin uważa, że w wojnie z Ukrainą czas gra na jego korzyść”

Advertisement - Reklama

Jest mało prawdopodobne, by Rosja w tym roku odniosła znaczące sukcesy militarne na Ukrainie, ale Władimir Putin uważa, że czas gra na jego korzyść. Taką ocenę przedstawiała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines podczas przesłuchań w amerykańskim Senacie. Avril Haines oceniła, że władze na Kremlu wierzą w militarne zwycięstwo na Ukrainie.

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA powiedziała, że choć Rosja czyni stopniowe postępy w rejonie Bachmutu, to jej siły zbrojne borykają się z dużymi stratami, brakami kadrowymi, niedoborem amunicji, niskim morale i dysfunkcją dowództwa.

“Nie przewidujemy, aby rosyjska armia odzyskała w tym roku wystarczająco dużo sił, aby dokonać większych zdobyczy terytorialnych, ale Władimir Putin najprawdopodobniej kalkuluje, że czas działa na jego korzyść” – powiedziała Avril Haines.

Dodała, że Ukraina również stoi przed wieloma wyzwaniami, a sukces wiosennej ofensywy będzie zależeć od wielu czynników. W ocenie służb wywiadowczych USA, nuklearne groźby Rosji mają na celu odstraszenie Zachodu od udzielenia Ukrainie dodatkowego wsparcia.

“Prawdopodobnie Władimir Putin nadal jest przekonany, że Rosja może ostatecznie militarnie pokonać Ukrainę i chce zapobiec temu, by wsparcie Zachodu przechyliło szalę i wymusiło konflikt z NATO” – dodała dyrektor Wywiadu Narodowego USA, podkreślając jednocześnie, że inwazja na Ukrainę osłabiła Rosję i jeszcze bardziej uzależniła ją od Chin.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Wolodymyr Zelenski/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here