Antony Blinken wyraził zadowolenie z wyboru Westinghouse

Reklama - Advertisement

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził zadowolenie z decyzji polskiego rządu o wyborze amerykańskiej firmy Westinghouse na partnera technologicznego przy budowie trzech reaktorów jądrowych. Według szefa amerykańskiej dyplomacji umowa ta zapewni na dziesięciolecia strategiczne partnerstwo energetyczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy.

W wydanym przez Departament Stanu oświadczeniu Antony Blinken stwierdził, że współpraca Polski z USA w energetyce jądrowej jest dowodem głębokich dwustronnych relacji strategicznych.

“Jako sojusznicy w NATO, Stany Zjednoczone i Polska już teraz ściśle współpracują w szeregu kwestii związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Stany Zjednoczone są dumne, że dzięki temu nowemu przedsięwzięciu mogą dalej rozszerzać partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” – oświadczył Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest również dużym krokiem w globalnej walce ze zmianami klimatu. Blinken podziękował ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi za bliską współpracę w tej sprawie.

“Dzięki ścisłej współpracy rządy USA i Polski opracowały innowacyjne rozwiązania finansowe i techniczne, aby zaspokoić polskie potrzeby w zakresie czystej energii i zapewnić rentowność finansową projektu” – oświadczył sekretarz stanu USA.

Blinken dodał, że dzięki projektowi w Polsce i USA powstaną tysiące dobrze płatnych miejsc pracy.

Amerykański koncern Westinghouse wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Elektrownia ma powstać w północnej części kraju – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W projekcie uchwały zapisano, że inwestor jako preferowaną lokalizację wskazał teren między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Anthony Blinken/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here