Archipelag Japonia – zapowiedź cyklu audycji o Japonii

Reklama - Advertisement

Japonia – kraj kwitnących wiśni, kraj o uderzająco odmiennej kulturze i zwyczajach, kraj o pięknej architekturze, ogromie zabytków. Ta relacja jest zapowiedzią cyklu audycji o Japonii z perspektywy Teresy Myśliwiec, która wróciła z dwutygodniowej podróży po tym kraju. W tym odcinku usłyszycie po krótce o pierwszych wrażeniach z Japonii, między innymi:

  1. Ludzie – zdystansowani, bardzo usłużni, przyjaźni, nie wchodzący w kłótnie, cisi, pomocni.
  2. Punktualność – od pociągów i autobusów można ustawiać zegarek, a spóźnianie traktowane jest jako brak szacunku.
  3. Ceremonialność – rytuał parzenia herbaty, pyszne jedzenie, nie jada się na ulicy.
  4. Czystość – brak koszy na ulicach, wszechobecne inteligentne toalety z instrukcją korzystania.
  5. Transport publiczny – wygodne kanapy, nie rozmawia się przez telefon, kolejki na peronach do drzwi pociągów, czy metra.
  6. Bezpieczeństwo – Japonia to jeden z najbezpieczniejszych krajów, właściwie nie widzieliśmy policji na ulicach.
  7. Język angielski – w Japonii nie mówi się po angielsku, a jeśli już ktoś mówi, to ma taki akcent, że i tak trudno go zrozumieć – dowiodła tego sonda wśród młodych na największym skrzyżowaniu świata Shibuya Scramble Crossing w Tokio. Nauczyliśmy się najważniejszego słowa, czyli “Arigato”, bo brzmi, jak aligator, a oznacza dziękuję!
  8. Moda – na ulicach ludzie chodzą bardzo elegancko ubrani, a młodzież – zwłaszcza w Tokio – promuje pewną subkulturę, upodabniając się do postaci z mangi, anime czy wirtualnego awatara.
  9. Mieszkanie – małe pokoiki hotelowe, małe mieszkanka, może tzw. ryokany miały największe powierzchnie, bardzo mało miejsca wokół domu np. na zaparkowanie samochodu, czy jakiś ogródek.
  10. Religia – buddyzm pomieszany z szintoizmem, który uznaje boskość cesarza. Ogromna ilość świątyń i sanktuariów.

To oczywiście nie wszystko, co można powiedzieć o Japonii, każdy z powyższych punktów wraz z opowieścią o odwiedzonych miejscach – już w kolejnych odcinkach “Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com. 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here