Polska oferta kulturalna nie widoczna w NYC – raport z badań

Reklama - Advertisement

12 marca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się prezentacja specjalnego raportu “Promocja kultury polskiej za granicą” i dyskusja z badaczami z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie poświęcona upowszechnianiu kultury polskiej zagranicą.

Naukowcy w składzie: Mariusz Dzięglewski, Aldona Guzik, Paulina Rojek-Adamek oraz Andrzej Dąbrowski opowiedzieli o swoich doświadczeniach z badań przeprowadzonych w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie i Polsce.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przez klika tygodni obserwował wydarzenia upowszechniające polską literaturę, film i sztuki wizualne, przeprowadził ponad 80 wywiadów, przeanalizował portale internetowe, media społecznościowe i dokumenty strategiczne. Jest to pierwsze tego typu badanie, które ma zapoczątkować poważną debatę na temat roli upowszechniania kultury w budowaniu marki Polski na arenie międzynarodowej.

Wnioski płynące z tego raportu dla Polonii amerykańskiej, mówiące m.in. o tym, że Polonia ze sobą nie współpracuje, a oferta kulturalna jest niewidoczna i niedostosowana do lokalnych gustów, przedstawił w wywiadzie dla Radia RAMPA profesor Mariusz Dzięglewski z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele organizacji polonijnych, wśród nich m. in. Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Instytut Piłsudskiego w Ameryce, Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, które zajmują się promocją kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski podkreślał, że wnioski płynące z raportu są bardzo ważne i należy przede wszystkim skupić się na współpracy pomiędzy polonijnymi organizacjami. Maja Steczkowska – wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku podkreślała, że rynek nowojorski jest bardzo wymagający i trudno jest się na nim przebić z polską ofertą kulturalną. Jakub Staniewski – prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży zauważył, że same problemy, które ujawniły badania, są środowisku polonijnemu znane, ale raport z badań może pomóc usystematyzować i ukierunkować dalsze działania Polonii.

Streszczenie wyników badań umieszczonych w raporcie można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://polca.uken.krakow.pl/wp-content/uploads/2024/02/pdf_1.pdf
https://polca.uken.krakow.pl/wp-content/uploads/2024/02/pdf_2.pdf

Zapraszamy do wysłuchania pełnej relacji audio:

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here