Advertisement - Reklama

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że raport na temat odszkodowań wojennych od Niemiec spotkał się z dużym zainteresowaniem w amerykańskim Kongresie. Podczas wizyty w Waszyngtonie Arkadiusz Mularczyk spotkał się z członkami Izby Reprezentantów i senatorami. Przekazał też w Departamencie Stanu raport na temat strat wojennych Polski.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk poinformował, że odbył w Kongresie kilkanaście spotkań z politykami obu amerykańskich partii: “Jestem zaskoczony, jest duże zainteresowanie tą problematyką, raportem, wielu obiecało, że się z nim zapozna”.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że w relacjach polsko-niemieckich sprawa reparacji wojennych nie jest uregulowana: ” i oczekujemy, że ona będzie uregulowana i stąd też nasze działania na arenie międzynarodowej”. 

Wiceminister tłumaczył amerykańskim parlamentarzystom, iż po 1945 roku z powodu braku reparacji i sowieckiej dominacji, Polska nie mogła rozwijać się tak, jak Europa Zachodnia. Podkreślał, że wypłata odszkodowań ma posłużyć wyrównywaniu potencjału Polski i państw zamożniejszych poprzez finansowanie m.in. projektów infrastrukturalnych, czy energetycznych.

Wiceminister przekazał też raport na temat odszkodowań wojennych w Departamencie Stanu. Jak powiedział zastępca asystenta sekretarza stanu Dereck Hogan podkreślał konieczność utrzymania jedności NATO i Zachodu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. “Sprawa odszkodowań, rozliczeń jest tematem, który w żaden sposób tej jedności nie narusza, bo przecież my się spotykamy, rozmawiamy z politykami niemieckimi, te wizyty są częste, prowadzimy normalne relacje, ale jest sprawa, która jest nieuregulowana”.

Po zakończeniu wizyty w Waszyngtonie Arkadiusz Mularczyk udał się do Nowego Jorku, gdzie w czwartek spotyka się z przedstawicielami sekretariatu Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Arkadiusz Mularczyk/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here