Arkadiusz Mularczyk w ONZ i na spotkaniu z Polonią

Reklama - Advertisement

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych z raportem na temat strat wojennych Polski podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Wcześniej rozmawiał na ten temat w amerykańskim Kongresie oraz Departamencie Stanu. W wywiadzie dla Polskiego Radia Mularczyk powiedział, że jego rozmówcy przyjęli raport z dużym zainteresowaniem.

“To jest budowanie świadomości amerykańskiego Kongresu, Departamentu Stanu, a także ONZ o historii Polski, II wojny światowej oraz o tym jak wielką krzywdę Niemcy wyrządziły Polsce i że tego nigdy nie rozliczyły. Ja to traktuję, jako pierwszy etap mojej aktywności w Stanach Zjednoczonych i w ONZ, dlatego, że w ogóle trzeba postawić temat na agendzie międzynarodowej i ten temat został postawiony” – podkreślił Arkadiusz Mularczyk. 

Arkadiusz Mularczyk dodał, że wielu jego rozmówców było zaskoczonych, że Niemcy nigdy nie wypłaciły Polsce odszkodowań wojennych. Wiceminister przyznał, że podczas rozmów z Amerykanami pojawiała się troska o to czy polsko-niemiecki spór o reparacje nie osłabi jedności Zachodu.

“Podkreślano w Departamencie Stanu, że bardzo zależy Stanom Zjednoczonym na jedności Zachodu, jedności NATO w tym obszarze w kontekście wojny na Ukrainie, ale ja podkreślałem, że my jesteśmy za jednością NATO i wspieramy NATO i wspieramy Ukrainę, ale są też sprawy historyczne, które muszą być rozwiązane. Widziałem, że z zainteresowaniem patrzyli na raport i że się z tym raportem zapoznają” – powiedział Wiceminister Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że po zapoznaniu się z raportem o stratach wojennych Polski amerykańska administracja wykaże większe zrozumienie dla działań polskiego rządu.

Dodał też, że liczy na wsparcie Polonii, która może w tej sprawie wywierać presję na amerykańskich polityków. Z przedstawicielami Polonii wiceminister spotkał się w czwartek w konsulacie RP w Nowym Jorku. Spotkania te ma kontynuować również w Chicago, które będzie ostatnim punktem jego wizyty w USA.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here