Jak USA i Polonia pomogą Polsce w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec?

Reklama - Advertisement

Arkadiusz Mularczyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego – przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

Podczas wizyty w Waszyngtonie Arkadiusz Mularczyk, m.in. spotkał się z członkami Izby Reprezentantów i senatorami. Przekazał też w Departamencie Stanu raport na temat strat wojennych Polski. 6 bilionów 220 mld 609 mln zł – na tyle oszacowany został koszt, jaki poniosła Polska w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. #RaportStratWojennych został przedstawiony 1 września w Zamku Królewskim w Warszawie, a teraz, Arkadiusz Mularczyk przybył do USA aby przedstawić raport amerykańskim politykom i uzyskać ich poparcie w kwestii uzyskania reparacji od Niemiec. 

Podczas wizyty w Nowym Jorku, wiceminister Mularczyk spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami ONZ. Odbył również serię spotkań z Polonią – w Konsulacie odbyło się spotkanie z organizacjami polonijnymi, osobno zorganizowane zostało spotkanie ze Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w USA.

W piątek, wiceminister odwiedził również Pomnik Katyński w Jersey City, gdzie spotkał się z inwestorami i deweloperami, zajmującymi się remontem wokół pomnika – w Radio RAMPA wiceminister Mularczyk mówi o efektach tego spotkania.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, który przeprowadziła Monika Adamski. W wywiadzie o skuteczności organizacji takich jak ONZ, o faktycznej reakcji amerykańskich polityków na raport, o działaniach jakie może podjąć Polonia amerykańska – w tym o petycjach, na jakich złożenie liczy polski rząd. Poznacie również szczegóły Raportu Strat Wojennych, które nie dotyczą tylko spraw oczywistych, ale również, następstw wojny. 

Wywiad zarejestrowany został 3 lutego w NYC. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here