Astronomiczna wiosna już dziś

Reklama - Advertisement

O 22:24 rozpocznie się astronomiczna wiosna. To oznacza, że temperatura średnia dobowa będzie rosła, a dni będą coraz dłuższe.

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce, Grzegorz Walijewski tłumaczy: “O termicznej wiośnie mówimy wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza” –  taka sytuacja na przykład w Polsce, miejsce ma już od kilku dni. “Wygląda na to, że termiczna wiosna przyszła w tym roku szybciej, niż ta astronomiczna i kalendarzowa,” powiedział Walijewski.

Wiosna kalendarzowa jest stała i przypada na 21 marca. Są jeszcze inne rodzaje wiosny np. meteorologiczna, gdzie meteorolodzy porównują okres wiosenny z innymi okresami, zazwyczaj trwa trzy miesiące: od 1 marca do końca maja oraz wiosna fenologiczna – wtedy, gdy rośliny budzą się do życia po zimowym letargu i ta również już jest obserwowana.

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i potrwa do momentu przesilenia letniego, czyli do 22 czerwca.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here