Reklama - Advertisement

Benedykt XVI został pochowany w Grotach Watykańskich. Spoczął w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Taka była wola emerytowanego papieża.

Wcześniej na Placu świętego Piotra ponad 100 tysięcy wiernych uczestniczyło we Mszy świętej pogrzebowej. Papież Franciszek w homilii powiedział, że Joseph Ratzinger przez lata obdarowywał wiernych swoją mądrością, łagodnością i oddaniem. Po Mszy tłum skandował “santo subito”, czyli święty natychmiast. W rozmowie z TVP Info arcybiskup Marek Jędraszewski przyznał, że okrzyki “santo subito” były bardzo wzruszające. 

Na placu świętego Piotra widoczne były też transparenty, wzywające do szybkiego ogłoszenia Benedykta XVI świętym, a także Doktorem Kościoła katolickiego.

Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że w ujęciu teologicznym Benedykta XVI powinno się porównywać do św. Tomasza z Akwinu. W Watykanie, w rozmowie z TVP Info przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podsumował nauczanie papieża seniora. Jak zaznaczył, powinien mu przysługiwać tytuł doktora Kościoła. Arcybiskup Gądecki przypomniał, że kardynał Ratzinger był strażnikiem czystej i stabilnej wiary.

Odejście Benedykta XVI to wielka strata dla Kościoła, strata wielkiej postaci- powiedział prezydent Andrzej Duda, który w Watykanie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczył w pogrzebie papieża seniora. Prezydent podkreślał, że obecność przedstawicieli polskich władz na uroczystościach pożegnania Benedykta XVI była swoistym hołdem i podziękowaniem za jego życie.

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku. Miał 95 lat. Jako 265. papież w historii Kościoła katolickiego stał na jego czele po śmierci Jana Pawła II, od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.

Zdjęcie: Andrzej Duda/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here