Biały Dom komentuje zakup przez Polskę czołgów Abrams

Advertisement

Komentując podpisanie przez Polskę umowy na zakup czołgów Abrams, które częściowo zastąpią przekazane Ukrainie czołgi T-72 rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby wyraził uznanie dla Polski za wsparcie Ukrainy i wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Zapytany przez Polskie Radio czy zachodni sojusznicy powinny pójść sadem Polski, Kirby podkreślił, że decyzje o transferach uzbrojenia na Ukrainę i zakupach sprzętu wojskowego są suwerennymi decyzjami członków NATO. 

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów A1M1 Abrams, która przyspieszy wymianę przekazanych przez Polskę Ukrainie czołgów T-72. Poproszony o komentarz w tej sprawie John Kirby powiedział, że Polska jest znakomitym partnerem w działaniach na rzecz wspierania Ukrainy. „Polska jest niesamowitym sojusznikiem, przyjacielem i partnerem, jeśli chodzi o wsparcie, jakiego udziela Ukrainie, nie tylko w zakresie bezpieczeństwa. A także wsparcia dla Stanów Zjednoczonych, jako sojusznikowi z NATO i naszym wysiłkom na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która oczywiście obejmuje Polskę”.

John Kirby przypomniał słowa Prezydenta Zełenskiego, że Ukraina potrzebuje zaawansowanych zdolności obronnych, w tym czołgów. Podkreślił jednak, że decyzje, jaki sprzęt przekazać Ukrainie i w jakim tempie są suwerennymi decyzjami sojuszników.  


/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: MON/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here