Premier Mateusz Morawiecki udał się do Berlina, gdzie wziął udział w oficjalnych obchodach z okazji 50-lecia działalności parlamentarnej polityka CDU Wolfganga Schäuble. Na osobistą prośbę jubilata szef polskiego rządu wygłosił w trakcie uroczystości główne przemówienie.

Premier Mateusz Morawiecki przywołał słowa niemieckiego filozofa i socjologa Jürgena Habermasa, który niegdyś podkreślił, że solidarność i demokracja stały się w Unii Europejskiej “towarem deficytowym”. “W Europie potrzebujemy solidarności, więcej wysiłku na rzecz wspólnej politycznej perspektywy”  – powiedział premier.

Szef rządu przypomniał, że bez polskiej inicjatywy wyrzutnie Patriot prawdopodobnie nie zostałyby przekazane Ukrainie. “Głośno domagaliśmy się obecności wyrzutni pocisków Patriot na Ukrainie i nasz głos został wysłuchany, za to dziękujemy. Klęska Ukrainy może stać się preludium III wojny światowej. Dlatego nie ma powodu do blokowania lub odwlekania wsparcia dla Kijowa” – zaznaczył premier.

Szef CDU Friedrich Merz zaprosił premiera jako gościa honorowego na obchody 50-lecia pracy Wolfganga Schäublego w Bundestagu. 

Zdaniem byłego lidera CDU Wolfganga Schäuble, bez Polski nie byłoby ani wolnej Europy, ani zjednoczonych Niemiec. Były minister finansów i spraw wewnętrznych powiedział to podczas uroczystości z okazji 50-lecia swojej pracy w Bundestagu.

Wizyta premiera w Berlinie ma służyć też kuluarowym rozmowom o zagadnieniach energetycznych i przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Mateusz Morawiecki/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here