Bez względu na status, jesteś chroniony przez prawo pracy w NYC

Reklama - Advertisement

Bez względu na status imigracyjny, a także, sposób przyjmowania wypłaty, pracownicy w mieście Nowy Jork, są chronieni prawem pracy. Było to główne przesłanie spotkania przedstawicieli Departamentu Ochrony Pracowników i Konsumentów miasta Nowy Jork z mediami etnicznymi i lokalnymi. Gospodarzami spotkania byli komisarz Department of Consumer and Worker Protection (DCWP) Vilda Vera Mayuga i komisarz NYC Mayor’s Office of Immigrant Affairs (MOIA) Manuel Castro. 

Bez względu na to, czy pracujesz na cały etat czy pół etatu, bez względu na to jak duży jest biznes czy organizacja, która Cię zatrudnia, czy jeżeli pracujesz jako pracownik domowy (pomoc domowa itd.), masz prawo do pobrania rocznie, 56 godzin tak zwanego “chorobowego” – liczba godzin zależy od tego jak duża jest firma, w której pracujesz. Godziny te mogą być wykorzystane aby zadbać o siebie lub członka rodziny. W 2021 roku, wprowadzono również poprawkę do ustawy, na mocy której, osoby zatrudnione mogą otrzymać dodatkowo 4 godziny “chorobowego” aby zaszczepić dziecko – to są dodatkowe 4 godziny od dziecka, od szczepienia. 

Więcej informacji: https://www1.nyc.gov/site/dca/about/paid-sick-leave-law.page

Department of Consumer and Worker Protection zaznacza również, że wszystkie osoby mają prawo otrzymać zapłatę za pracę – nawet jeżeli dana osoba pracuje nielegalnie i wypłaty otrzymuje w gotówce, ma prawo aby za pracę otrzymać wynagrodzenie. Każdy pracownik w mieście Nowy Jork, może skorzystać z pomocy Departamentu, aby odzyskać swoje pieniądze, w przypadku, gdyby nie chciał ich wypłacić pracodawca. Niestety, jak mówili urzędnicy, pracodawcy myślą, że zatrudniając nielegalnych, mogą bezkarnie ich wykorzystywać.

Na spotkaniu swoje doświadczenie zgodziły opowiedzieć się dwie osoby, hiszpańsko-języczne, które podzieliły się swoim doświadczeniem i opowiedziały, jak Departament – bezpłatnie – pomógł im odzyskać pieniądze.

Leticia pracowała w salonie kosmetycznym Touch of Beauty Unisex. Jak mówiła, jej pracodawca zawsze spóźniał się z wypłatą. Kiedy Leticia zachorowała, pracodawca powiedział, że odliczy jej nieprzepracowane godziny z zaległej wypłaty. Po złożeniu przez nią zażalenia na swojego pracodawcę, miasto odzyskało dla Letici $840 za niewypłacone chorobowe.

Fructuoso Ramos rozchorował się na COVID na początku pandemii. Z powodu choroby nie mógł pracować przez miesiąc. Był od dwóch lat już wówczas zatrudniony w John’s Coffee Donut Shop. Po odbyciu kwarantanny, kiedy chciał wrócić do pracy, dowiedział się, że biznes nie idzie tak jak powinien i że nie ma dla niego pracy. Pracodawca nie wypłacił mu jednak chorobowego. Dzięki interwencji Departamentu, po złożeniu zażalenia, Ramos otrzymał $1600 zaległego chorobowego. 

Jak podkreślała komisarz Departamentu, Vilda Vera Mayuga, nielegalni pracownicy boją się zemsty pracodawców i tego, że tamci zgłoszą ich do Immigration. Z tego powodu wielu z nich, decyduje się na to, aby nie dochodzić swoich praw. Jak zapewniła Radio RAMPA Komisarz Mayuga, istnieją prawa, które chronią pracowników również przed zemstą w tym aspekcie. Dodatkowo, miasto Nowy Jork chroni tożsamość zgłaszających zażalenia. 

Podczas spotkania zaprezentowano również prawa jakie w mieście Nowy Jork przysługują tzw. delivery workers. 

Więcej na antenie Radio RAMPA.

Informacje dotyczące prawa pracy w języku polskim:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here