Zamiast powozów konnych, będą elektryczne? Protest przeciwko wykorzystywaniu koni w NYC

Reklama - Advertisement

Obrońcy praw zwierząt zebrali się w środę, 24 sierpnia przed ratuszem miasta Nowy Jork, aby zwrócić uwagę na projekt ustawy, która zakazuje powozów konnych w tym mieście i zastępuje je pojazdami elektrycznymi.

„Wzywamy do zakazu powozów konnych, ale wzywamy również do wprowadzenia moratorium (czasowego wstrzymania/zawieszenia usług przewozowych) już teraz!” powiedział radny Nowego Jorku Robert Holden, który zasponsorował ustawę Intro 573. Zgodnie z ustawą, powozy konne zastąpione byłyby elektrycznymi (nie samochodami). Radny chce aby moratorium wprowadzone zostało na czas przebadania każdego konia przez niezależnych weterynarzy oraz na czas przesłuchań w sprawie wprowadzenia rzeczonej ustawy. 

Działania obrońców praw zwierząt zostały zintensyfikowane po opublikowaniu nagranego przez świadków filmu konia zaprzęgowego Rydera, który upadł na 45th i 9th Ave dwa tygodnie temu. Koń leżał nieruchomo na rozgrzanym asfalcie do przybycia funkcjonariuszy nowojorskiej policji, którzy podłożyli mu poduszkę pod głowę, schłodzili spryskiwaczem i podali zastrzyk adrenaliny, zanim koń odzyskał siły. 

Podczas demonstracji przy ratuszu miasta, poinformowano, że koń jest znacznie starszy niż początkowo sądzono. Zgodnie z raportem policji, koń ma 28-30 lat, czyli około 12 lat więcej niż wcześniej podano. Przepisy miasta mówią, że konie zaprzęgowe nie mogą pracować powyżej 26 roku życia.

Ponadto w 2019 r. Rada Miasta uchwaliła ustawę zakazującą poruszania się powozów konnych, gdy temperatura osiąga 90 stopni lub gdy temperatura wynosi 80 stopni lub więcej, a wskaźnik cieplny koni wynosi 150 lub więcej.

W sprawę zaangażowała się supermodelka Bella Hadid. Na Instagramie opublikowała informację o tym, że chciałaby uratować Rydera i „zabrać go do domu w bezpieczne miejsce”.

Radny Nowego Jorku Robert Holden ma nadzieję, że ustawa przejdzie dalej niż wcześniejsze próby zakończenia powozów konnych, które sięgają jeszcze czasów administracji burmistrza Bloomberga. 

Jak podaje Fox 5, po skontaktowaniu się z Radą Miasta i Biurem Burmistrza, projekt ustawy został skierowany do Komisji Zdrowia i przejdzie przez ten sam proces legislacyjny, co inne projekty ustaw. Biuro Burmistrza Adamsa dodaje, że również dokładnie analizuje propozycję ustawy.

Tego lata cztery konie zaprzęgowe padły podczas przewozu, a jeden umarł. 

Zdjęcia: biuro radnego Roberta Holdena

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here