Reklama - Advertisement

Biały Dom oświadczył, że jest sprawą wtórną czy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO razem czy osobno. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że najważniejsze jest, by oba kraje znalazły się w Sojuszu.

Podczas briefingu w Białym Domu Marek Wałkuski – korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie zapytał Johna Kirbiego czy wobec braku gotowości Turcji do zaakceptowania członkostwa w NATO Szwecji  Prezydent Joe Biden poparłby przyjęcie do Sojuszu w pierwszej kolejności Finlandię.

“Prezydent Joe Biden jest przekonany, że oba kraje zasługują na członkowsko w NATO i znajdą się w Sojuszu”. A co do pytania o choreografię to dla nas ważne jest, aby oba kraje wstąpiły do NATO, a dwuetapowy proces, który miałby do tego doprowadzić, to nie jest naszym głównym zmartwieniem.

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu wyraził zadowolenie, że Węgry i Turcja prowadzą dyskusję ze Szwecją i Finlandią na temat ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

John Kirby podkreślił, że Finlandia i Szwecja dysponują nowoczesnymi armiami i ich obecność w NATO będzie wzmocnieniem Sojuszu.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here