33 pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

American and Ukrainian flags fly against the blue sky and part of the building. Patriotism.
Advertisement - Reklama

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów. Rzecznik prezydenta USA Karine Jean-Pierre poinformowała, że pakiet obejmuje duże ilości amunicji a także mosty czołgowe.

Podczas briefingu w Białym Domu Karine Jean-Pierre poinformowała, że sprzęt zawarty w 33 pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.

Rzeczniczka prezydenta USA podkreśliła, że ponad 50 państw udziela pomocy wojskowej dla Kijowa. “Ta pomoc umożliwia Ukrainie obronę suwerenności i integralności terytorialnej. Rosja sama mogłaby zakończyć tę wojnę dzisiaj, gdyby chciała. Dopóki nie będzie mieć takiej woli, zamierzamy nadal wzmacniać Ukrainę na polu walki, by miała jak najmocniejszą pozycję w przyszłych negocjacjach” – mówiła Jean-Pierre.

Pentagon poinformował, że najnowszy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmuje: amunicję do systemów HIMARS, pociski artyleryjskie 155 mm, amunicję kalibru 25 mm, sprzęt do usuwania przeszkód oraz, po raz pierwszy, mosty czołgowe. Mogłyby one zostać wykorzystane przez Ukrainę w potencjalnej ofensywie w celu odzyskania terytorium zajętego przez siły rosyjskie.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here