Blinken będzie rozmawiać z Ławrowem

Russia map
Advertisement - Reklama

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że jego kraj przedstawił Rosji propozycje zmierzające do uwolnienia przetrzymywanych przez Rosję obywateli USA oraz eksportu ukraińskiego zboża. Antony Blinken zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie rozmawiać na ten temat z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton przekazał władzom w Moskwie poważną i konkretną propozycję by doprowadzić do uwolnienia więzionych w Rosji koszykarki Britney Greener oraz byłego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana. Blinken nie chciał zdradzić czy propozycja dotyczy wymiany więźniów. Szef dyplomacji powiedział, że w czasie planowanej na najbliższe dni rozmowy z Siergiejem Ławrowem nie będzie prowadzić negocjacji pokojowych w sprawie Ukrainy. 

“Jakiekolwiek negocjacje w Ukrainie muszą być wynikiem ukraińskiego rządu i narodu. Od początku mówimy: nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

Planowana rozmowa Blinken – Ławrow będzie pierwszą, bezpośrednią rozmową szefów dyplomacji obu krajów od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Dojdzie do niej z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Blinken poinformował, że rozmowa będzie także dotyczyć porozumienia w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here