Bank Centralny USA podnosi stopy procentowe

Advertisement - Reklama

Amerykański Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,75 punktu, do poziomu 2,25-2,5 procent. Powodem tej decyzji jest wysoka inflacja w Stanach Zjednoczonych, która w ubiegłym miesiącu przekroczyła 9 procent.

Zarząd Rezerwy Federalnej drugi raz z rzędu podniósł stopy procentowe o 0,75 punktu procentowego. Decyzję podjęło jednogłośnie 12 członków zarządu. W komunikacie szefowie Banku Centralnego przyznali, że po poprzedniej decyzji o podniesieniu ceny pieniądza w USA pojawiły się oznaki spowolnienia aktywności gospodarczej. Wskazali jednak na siłę amerykańskiej gospodarki, co powinno złagodzić skutki podniesienia stóp procentowych. Ostatnio wskaźniki produkcji i wydatków osłabły. Niemniej jednak przyrost miejsc pracy w ostatnich miesiącach był znaczny – napisano w oświadczeniu.

FED po raz kolejny wskazał na wojnę na Ukrainie, jako główny czynnik napędzający wzrost cen i szkodzący globalnej gospodarce. Dotyczy to przede wszystkim wzrostu surowców energetycznych. 

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych przez amerykański Bank Centralny była spodziewana. Nowojorska giełda zareagowała wzrostami. 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: FED

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here