Blinken rozmawiał z Kułebą o wsparciu dla Ukrainy

American and Ukrainian flags fly against the blue sky and part of the building. Patriotism.
Advertisement

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą – poinformował amerykański Departament Stanu USA. Szefowie dyplomacji obu krajów rozmawiali między innymi o dalszym wsparciu militarnym Ukrainy.

Według Departamentu Stanu szef amerykańskiej dyplomacji poinformował Kułebę o międzynarodowych wysiłkach na rzecz zniesienia blokady rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża. Blinken zadeklarował także dalsze wsparcie USA na rzecz Ukrainy – zarówno pomoc wojskową, jak i dofinansowanie budżetu tego kraju. Tematem rozmowy obu polityków był również zbliżajacy się szczyt szefów dyplomacji Grupy G20 w Bali. Od początku administracji Prezydenta Joe Bidena Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie broń o wartości 7 miliardów 600 milionów dolarów, z czego prawie 7 miliardów dolarów od początku rosyjskiej inwazji. Waszyngton przekazał także Ukrainie 2 miliardy 300 milionów dolarów na bezpośrednie wsparcie budżetu i ponad i ponad miliard dolarów na pomoc humanitarną. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here