Brytyjski książę William w Warszawie

Reklama - Advertisement

Brytyjski następca tronu Książę William złożył dwudniową wizytę w Polsce, jego przyjazd związany był z wojną na Ukrainie.

Książę William został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę, któremu dziękował za pomoc, jakiej Polacy udzielili Ukraińcom w pierwszych tygodniach wojny.

Brytyjski następca tronu spotkał się również w Warszawie z grupą ukraińskich i polskich studentów. W popularnym wśród młodzieży centrum restauracyjnym w Warszawie książę William spotkał się z kilkunastoma studentami z Ukrainy i ich polskimi kolegami. 21-letnia Jelizabeta, Ukrainka, która uczestniczyła w rozmowie, relacjonowała później Polskiemu Radiu, że monarcha pytał zarówno o warunki studiowania w Polsce, jak i o sytuację osobistą Ukraińców.

“Pytał nas o to, jak przekroczyliśmy granicę z Polską, jak się tu czujemy, czy jesteśmy mile widziani, czy teraz trudno jest przekraczać granicę z Ukrainą, jeśli chcemy jechać do domu i tak dalej. Sporo żartował, żebyśmy się wyluzowali w czasie rozmowy i mogę powiedzieć, że uważnie nas słuchał i starał się zrozumieć nasze uczucia. Zadawał też osobiste pytania wszystkim, którzy uczestniczyli w tej rozmowie”.

Przed centrum na Williama czekało też kilkunastu Polaków. Wśród nich były trzy młode Polki z Cieszyna i Katowic z transparentem, dziękującym monarsze za wsparcie dla Ukrainy.

Wcześniej książę William złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Wczoraj brytyjski następca tronu odwiedził polskich i brytyjskich żołnierzy w Rzeszowie i rozmawiał z polskim wicepremierem i ministrem obrony. Mariusz Błaszczak miał dziękować monarsze za wsparcie wojskowe, jakiego Wielka Brytania udzieliła zarówno Ukrainie, jak i Polsce od początku rosyjskiej inwazji. Książę William odwiedził też centrum pobytowe dla około 300 Ukraińców w Warszawie.

Wizyta księcia Williama nie była wcześniej zapowiadana. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce jako następca tronu i druga wizyta w ciągu pięciu lat.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta RP/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here