“Camp Kościuszko” – nową nazwą dla dowództwa amerykańskiego V Korpusu w Poznaniu

Advertisement - Reklama

W sobotę, 30 lipca, miejsce miała uroczystość nadania V Korpusowi dowództwa amerykańskiego w Poznaniu, imienia Tadeusza Kościuszki.

Kierujący operacjami wojsk amerykańskich w Europie i Afryce generał Darryl Williams powiedział, że ustanowienie tego dowództwa, jest jasnym sygnałem dla potencjalnego wroga.

Podczas ceremonii nadania dowództwu imienia Tadeusza Kościuszki wojskowy podkreślił szczególne więzi łączące Polskę i Stany Zjednoczone oraz zapewnił o poświęceniu, które amerykańscy żołnierze wykazują w naszym kraju:

“Stoimy w gotowości u waszego boku, nigdzie się nie ruszamy. Nie mogę doczekać się życia, które zostanie tchnięte w te budynki. Służba to sprawa serca i pasji. Serce polskiego żołnierza jest silne, serce amerykańskiego żołnierze jest silne i wspólnie są niepokonani”.

Dowódca V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych generał John Kolasheski powiedział, że Tadeusz Kościuszko zapoczątkował partnerstwo narodów polskiego i amerykańskiego, które dziś oparte jest o wspólne wartości i oddanie sprawie. Przypomniał, że 25 lat temu prezydent USA Bill Clinton podczas wizyty w Warszawie dwa dni po zaproszeniu Polski do NATO zwrócił się do Polaków słowami: “nic o was bez was”:

“My, żołnierze, a także amerykańscy dyplomaci, zdajemy sobie sprawę z wagi tych słów. Podkreślają fundamenty naszej wspólnej obrony i podstawowych wartości NATO. Atak na jedno państwo jest atakiem na wszystkie. Gdy pod koniec XX wieku wypowiedziano te słowa, odnosiły się do wspólnych wyzwań, którym mieliśmy stawić czoła w wieku XXI”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że nadanie dowództwu V Korpusu Armii USA w Poznaniu imienia Tadeusz Kościuszki jest dowodem bliskich relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że tradycja ta jest mocno osadzona w historii naszych państw. Tadeusz Kościuszko był bohaterem dwóch narodów: narodu polskiego i narodu amerykańskiego. 

Siedziba wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych otrzymała nazwę “Camp Kościuszko”. W czasie zimnej wojny V korpus US Army stacjonował w Niemczech Zachodnich i odpowiadał za obronę newralgicznego odcinka granicy w rejonie miasta Fulda, na najkrótszym odcinku z NRD do Zagłębia Ruhry. Jego dowództwo zostało reaktywowane w 2020 roku i mieści się obecnie w Fort Knox w Kentucky.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here