Advertisement

Wszystkie Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie zawarły bezprecedensową umowę – chcą wspólnie bronić się przed narastającym zagrożeniem ze strony izraelskich grup osadniczych. Chodzi przede wszystkim o próby przejęcia nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie.
Chrześcijańscy duchowni w Jerozolimie zazwyczaj nie zabierali publicznie głosu w sprawach politycznych, bo chcieli utrzymać dobre relacje z Izraelem. W ostatnich miesiącach jednak nasilają się akty wandalizmu w kościołach i akty nienawiści wobec duchownych i wiernych. Czarę goryczy przelały grupy radykalnych izraelskich osadników, które próbują przejąć należące do kościołów nieruchomości, m.in. dwa popularne hotele. Zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III mówi, że chrześcijanie mieli już też problemy w Bazylice Bożego Grobu: “Kiedy uświadomiliśmy sobie, że nasza autonomia np. w Bożym Grobie jest zagrożona, uznaliśmy, że trzeba połączyć siły, żeby się bronić”.

To właśnie Teofil III jest pomysłodawcą koalicji w obronie chrześcijan. W jej skład wchodzą także katolicy i protestanci. Przedstawiciele Kościołów w Jerozolimie argumentują, że jeśli izraelskie grupy, które mają ciche wsparcie władz, nie zostaną powstrzymane, to najdalej w ciągu pokolenia chrześcijanie całkowicie znikną z Jerozolimy.
Koalicja wszystkich Kościołów chrześcijańskich jest w Jerozolimie wydarzeniem bez precedensu. Przez kilkanaście wieków duchowni różnych odłamów chrześcijaństwa toczyli bowiem wzajemne walki o dostęp do świętych miejsc.
Więcej na temat sytuacji chrześcijan w Jerozolimie będzie można usłyszeć w najbliższy czwartek 22 grudnia w specjalnym odcinku podcastu “Świat”. Podcast jest dostępny na stronach internetowych Polskiego Radia oraz w serwisie YouTube.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here