Connecticut poprowadzi tegoroczną Paradę Pułaskiego

Advertisement

Darek Barcikowski z Hartford w stanie Connecticut został wybrany Wielkim Marszałkiem tegorocznej Parady Pułaskiego, która 6 października przemaszeruje nowojorską 5. Aleją. Barcikowski jest pierwszym w 82-letniej historii parady wielkim marszałkiem wywodzącym się ze stanu Connecticut.

Parada Pułaskiego, odbywająca się cyklicznie od 1937 roku i upamiętniająca Kazimierza Pułaskiego, bohatera amerykańskiej wojny rewolucyjnej, jest największą manifestacją polskiej dumy i kultury na wschodnim wybrzeżu USA. Co roku w pierwszą niedzielę października na 5. Alei gromadzi się prawie 100,000 osób. Podczas tegorocznej parady szczególnie honorowany będzie Ignacy Paderewski – mąż stanu, pianista i kompozytor, tematem przewodnim będzie także 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Barcikowski pełni funkcję Konsula Honorowego RP w stanie Connecticut, jest również wydawcą i współzałożycielem gazety „Biały Orzeł”.

“To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem wybrany Wielkim Marszałkiem tegorocznej Parady Pułaskiego, tym większy, że będę pierwszą w historii osobą ze stanu Connecticut, której powierzono tę funkcję” – powiedział Barcikowski. “Connecticut jako stan od lat bierze udział w paradzie. To, że w tym roku będzie mógł ją poprowadzić, jest wyrazem uznania ze strony organizatorów dla lokalnej Polonii i jej wieloletniego zaangażowania w to wydarzenie”- dodał Barcikowski. Wg oficjalnych danych, Polonia stanowi niemal 10% populacji całego stanu, tworząc tym samym jedno z największych skupisk geograficznych Polaków w kraju.

“Cieszymy się, że Wielkim Marszałkiem 82. Parady Pułaskiego będzie osoba z Connecticut” – powiedział Richard Zawisny, prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego. “Jestem przekonany, że Darek Barcikowski będzie godnie reprezentował Connecticut. Aktywnie uczestniczy w życiu polonijnym zarówno w Connecticut, jak i poza tym stanem. Myślę, że będzie doskonałym marszałkiem” – dodał Zawisny.

Susan Bysiewicz

Nowo zaprzysiężona zastępca gubernatora stanu Connecticut Susan Bysiewicz została Honorowym Marszałkiem tegorocznej parady. “To będzie dla mnie wielki zaszczyt reprezentować Connecticut, który jest domem dla tysięcy Polaków oraz celebrować moje własne dziedzictwo w październiku na 5. Alei” – powiedziała zastępca gubernatora Susan Bysiewicz, której dziadkowie wyemigrowali do Ameryki z Polski. “To dla nas ogromne wyróżnienie, że osoba zajmująca drugie najwyższe stanowisko w naszym stanie będzie z nami maszerować w paradzie” – skomentował wybór Bysiewicz jako honorowego marszałka Barcikowski.

Szarfowanie Barcikowskiego na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2019 odbędzie się 31 stycznia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here