Coraz trudniejsza sytuacja w Sudanie – ewakuacja ambasad

gorgeous Sudan flag painted on a wood plank texture
Reklama - Advertisement

Jedenastu polskich obywateli zostało w ostatnich godzinach ewakuowanych z Sudanu. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina podziękował Hiszpanii i Francji za pomoc w uratowaniu Polaków i ewakuowanie ich z Sudanu.

Prezydent Joe Biden poinformował, że cały personel ambasady Stanów Zjednoczonych w Chartumie został ewakuowany. Ewakuację dyplomatów z ogarniętego wojną domową Sudanu przeprowadziły amerykańskie siły specjalne.

Również włoski minister spraw zagranicznych poinformował, że włoskimi samolotami ewakuowanych zostało z Chartumu 200 osób.

Do tej pory z Sudanu ewakuowano co najmniej kilka tysięcy osób, wśród nich tysiąc obywateli krajów Unii Europejskiej. Od ponad tygodnia w jednym z największych państw Afryki trwa walka o władzę między paramilitarną bojówką a rządową armią. Zginęło co najmniej 400 osób.

Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna. Z Chartumu uciekły już tysiące mieszkańców. W zamieszkałym dotąd przez 5 milionów osób mieście kończą się zapasy jedzenia i wody pitnej.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here