Reakcje krajów bałtyckich na wypowiedz ambasadora Chin we Francji

Reklama - Advertisement

Ambasador Chin w Paryżu Lu Shaye w wywiadzie dla francuskiej telewizji stwierdził, że suwerenność państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina, de facto nie ma umocowania w prawie międzynarodowym.

Litwa protestuje przeciw słowom chińskiego ambasadora we Francji. Dzisiaj MSZ tego kraju wezwało chargé d’affaires chińskiej ambasady w Wilnie i podkreśliło, że trzy kraje bałtyckie były nielegalnie okupowane przez Związek Radziecki.

Również władze Mołdawii zareagowały na wypowiedź chińskiego dyplomaty. W oświadczeniu wydanym przez mołdawskie MSZ stwierdzono, że słowa ambasadora Chin we Francji są nie do przyjęcia.

Kraje bałtyckie zażądały od władz w Pekinie wyjaśnień w tej sprawie. Rzeczniczka chińskiego MSZ oświadczyła, że władze w Pekinie szanują niepodległość krajów, które powstały po rozpadzie Związku Radzieckiego.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here