Czabański, Kruk i Lichocka wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych

Reklama - Advertisement

Posłowie PiS Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka zostali wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych (RMN). Rada ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

W skład RMN wejdzie pięć osób – trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne, czyli obecnie przez PO i Kukiz’15. Platforma zgłosiła kandydatury: Janusza Kijowskiego i Juliusza Brauna. Klub Kukiz’15 – Grzegorza Podżornego oraz Marka Mnicha.

Jak powiedziała w piątek PAP Elżbieta Kruk, jest szansa na to, że Rada “ukonstytuuje się w przyszłym tygodniu”.

Krzysztof Czabański to poseł PiS z Torunia; dotychczas był wiceministrem kultury, pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych. Według oficjalnego biogramu urodził się w 1948 roku w Warszawie. Od 1967 r. pracował w mediach. Ukończył politologię na UW. W latach 1967-1980 należał do PZPR. W 1976 r. został przez wydział kultury i wydział prasy KC PZPR usunięty z pracy w “Literaturze”, z zakazem pracy w redakcjach RSW.

Związany z “S” od początku jej powstania. W stanie wojennym pozbawiony prawa wykonywania zawodu. W latach 1980-89 pracował w prasie solidarnościowej i podziemnej m.in. “Tygodniku Solidarność”. Po 89 r. kierował m.in.” Tygodnikiem Solidarność”, “Expressem Wieczornym”, PAP, Polską Agencją Informacyjną, Komisją Likwidacyjną RSW, Polskim Radiem.

Elżbieta Kruk jest wieloletnią posłanką PiS z Lublina, w tej kadencji szefuje sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Zgodnie z biogramem urodziła sie w 1959 roku w Lublinie. Absolwentka historii na KUL. Należała do NZS.

Karierę zawodową rozpoczynała jako nauczycielka historii. W 1989 roku pracowała w Biurze Regionu Mazowsze NSZZ “Solidarność”. Od 1991 roku bliska współpracowniczka Lecha Kaczyńskiego. Pracowała m.in. w BBN, NIK oraz Ministerstwie Sprawiedliwości jako szef gabinetu politycznego. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński powołał ją w skład KRRiT, której została przewodniczącą.

Joanna Lichocka jest posłanką PiS z Kalisza, dziennikarką, publicystką, autorką filmów dokumentalnych. Jak głosi jej biogram, urodziła się w 1969 roku w Warszawie. Skończyła polonistykę na UW. W czasie studiów działała w NZS. Debiutowała w 1991 roku w “Tygodniku Solidarność”. Współpracowała z “Życiem Warszawy” i Teleexpressem TVP. W latach 1994-2001 pracowała w Polsacie. Potem była związana z “Życiem”, “Przyjaciółką” (jako zastępca naczelnego), “Ozonem”, “Dziennikiem”, “Rzeczpospolitą”. W latach 2007-2009 prowadziła “Forum” w TVP1, a potem TVP Info. W 2010 r. prowadziła inne programy publicystyczne w TVP1.

Po przejęciu władzy w mediach przez PO-PSL-SLD po katastrofie smoleńskiej – jak czytamy – została odsunięta od możliwości pracy w TVP i zajęła się realizacją filmów dokumentalnych. Wraz z Marią Dłużewską zrealizowała m.in. filmy “Mgła” i “Pogarda”. Od 2010 r. w “Gazecie Polskiej”, w latach 2011-2015 w “GPC”. Dwukrotna (2013,2014) laureatka “Głównej Nagrody Wolności Słowa” SDP.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here