Czy zabraknie indyków na stołach w Święto Dziękczynienia?

Reklama - Advertisement

Ptasia grypa dziesiątkuje indyki w Stanach Zjednoczonych, co może wpłynąć na cenę i dostępność indyków w Święto Dziękczynienia.

Szacuje się, że tylko w tym roku 47,6 mln indyków zostało zaatakowanych wirusem ptasiej grypy, który wykryto w aż 42 stanach.

Powoduje to wzrost cen indyków o 73% w stosunku do cen z zeszłego roku, jak podaje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Skutki epidemii ptasiej grypy są spotęgowane zwiększonymi kosztami hodowli indyków, które z kolei wywołała rosnąca inflacja. Aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy, hodowcy muszą często zabijać całe stada indyków.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych podaje, że ostatnia epidemia ptasiej grypy, która miała miejsce w 2015 r. dotknęła około 50 milionów ptaków i zwraca uwagę, że tegoroczny wirus jest bardziej dotkliwy. 

Niedobór zarówno całych indyków, jak i piersi z indyka może spowodować kolejny wzrost cen indyków w listopadzie, w miesiącu gdzie popyt na te ptaki rośnie z uwagi na obchodzone w całej Ameryce Święto Dziękczynienia.

Może warto pomyśleć o wcześniejszych zakupach indyków na stoły na Święto Dziękczynienia. 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here