Długie oczekiwanie w polskim konsulacie w NYC i odwołane dyżury konsularne

Długie oczekiwanie w polskim konsulacie w NYC i odwołane dyżury konsularne

Na dzień 10 marca 2020 roku, najbliższy wolny termin na umówienie wizyty paszportowej w konsulacie RP na Manhattanie to 2 czerwca 2020. Na wizytę aby wyrobić czy odnowić paszport, trzeba czekać więc prawie trzy miesiące. Długi czas oczekiwania jest problemem dla wielu Polaków w nowojorskim okręgu konsularnym, którzy przygotowują się do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich w Polsce czy przygotowują się do wyjazdu na wakacje, właśnie do Polski. Okres oczekiwania na otrzymanie paszportu biometrycznego wynosi około 4-6 tygodni. Dodatkowo, sytuację komplikuje sytuacja z koronawirusem, bo jak przekazała Radio RAMPA Konsul Ewa Jerzykowska z Konsulatu RP na Manhattanie, odwołane musiały zostać zaplanowane dyżury konsularne, w tym najbliższy, 12-13 marca br. w Hartford, CT.

Z danych udostępnionych nam przez Konsulat wynika, że od początku 2020 roku, Konsulat przyjął 1244 wnioski o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego, a wydanych zostało 1373 paszportów i paszportów tymczasowych (o niektóre z wydanych paszportów, wnioskowano jeszcze w ubiegłym roku). To ponad 600 przyjętych wniosków w każdy z pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku. Skąd jednak tak długi czas oczekiwania na wizytę paszportową?

Jak tłumaczy Konsul Jerzykowska, “ze względu na okresowe osłabienie kadrowe, mamy znacznie zmniejszone możliwości sprostania bardzo wysokiemu zapotrzebowaniu na polskie paszporty, zwiększonemu jeszcze w okresie przedwyborczym. Mimo to, ponadstandardowo, przyjmujemy wszystkich obywateli w udokumentowanych sytuacjach nagłych (śmierć lub choroba w rodzinie, zabiegi medyczne czy nawet wykupione na najbliższe dni bilety lotnicze). Ponadto systematycznie publikujemy nowe terminy wizyt paszportowych, dziś (tzn. 9 marca – przyp. red.) opublikujemy wizyty na czerwiec br.” Jak dodaje Konsul Jerzykowska, “nowe terminy pojawiają się w systemie w dwóch sytuacjach – gdy udostępniamy je na kolejny okres lub gdy ktoś odwołuje wizytę. Wtedy automatycznie wracają do systemu i są widoczne dla interesantów.” Znaczy to, że osoby starające się o umówienie wizyty, powinny na bieżąco sprawdzać stronę KONSULATU 

Zdjęcie strony Konsulatu z dnia 10 marca 2020

Z zaistniałej sytuacji wynika, że osoby, które chciały jeszcze wyrobić bądź odnowić polski paszport aby wziąć udział w wyborach prezydenckich w Polsce, nie zdążą tego zrobić. Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 10 maja, a Polacy w USA głosować będą dzień wcześniej, 9 maja. W korespondencji z Radio RAMPA, Konsul Jerzykowska tłumaczy:  “niezwłocznie po otrzymaniu okresowego wsparcia kadrowego, zwiększyliśmy limity zapisów na marzec br. oraz planowaliśmy dwa dyżury konsularne. Pierwszy z nich, w Hartford, miał się odbyć w dniach 12-13 marca br., co umożliwiłoby złożenie wniosku paszportowego ponad 200 osobom, z których większość została już nawet zapisana. (…) W miarę możliwości staramy się umożliwić wszystkim zamierzającym wziąć udział w wyborach wystąpienie o paszport przed głosowaniem, temu miał również służyć organizacja dyżurów konsularnych, odwołanych ze względu nas sytuację związaną z szerzeniem się koronowirusa COVID19. Nie traktujemy jednak tej sytuacji jako wyjątkowej. Wiele osób decyduje się wystąpić o paszport zbyt późno, a konsulat, biorąc pod uwagę ww. ograniczenia kadrowe oraz obecną sytuację epidemiologiczną, nie jest w stanie zapewnić wszystkim zainteresowanym takiej możliwości. Są to trzecie już w kolejności wybory w ciągu ostatniego roku, a ważny paszport był potrzebny do wzięcia udziału we wszystkich z nich. Oczywiście, niezmiennie zachęcamy polskich obywateli posiadających ważne polskie paszporty do głosowania.”

 

Co możemy zrobić aby polepszyć sytuację?

Jak radzi Konsul Jerzykowska, “zachowanie ciągłości paszportowej pozwoliłoby uniknąć problemu w większości nagłych sytuacji. Część osób nie odwołuje również wizyt paszportowych, na których nie mogą się pojawić, wydłużając termin oczekiwania dla innych zainteresowanych.” 

Na stronie Konsulatu RP w Nowym Jorku jest napisane, że paszporty 10-letnie i 5-letnie (biometryczne) są produkowane w Polsce, z tego powodu, “zaleca się złożenie wniosku o nowy paszport na przynajmniej dwa miesiące przed utratą ważności posiadanego paszportu. Okres oczekiwania na otrzymanie paszportu biometrycznego wynosi około 4-6 tygodni.”

Jak wnioskować o paszport w sytuacji awaryjnej?

Należy skontaktować się z Konsulatem mailowo lub telefonicznie i przesłać potwierdzenie sytuacji, która zaistniała. Wówczas, Konsulat poda dokładny termin wizyty. Jak informuje Konsulat, nie należy przyjeżdżać bezpośrednio do konsulatu. Dane kontaktowe znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/konsulat-generalny-rp-w-nowym-jorku

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku obsługuje interesantów zamieszkałych w 11 stanach północno-wschodniego wybrzeża USA: Connecticut, Delaware, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts