Donald Trump po spotkaniu z Władimirem Putinem

Reklama - Advertisement

Donald Trump podkreślił po spotkaniu z Władimirem Putinem, że relacje USA i Rosji były najgorsze z możliwych, ale spotkanie to zmieniło. Prezydenci USA i Rosji spotkali się w stolicy Finlandii, Helsinkach. Donald Trump powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej, że różnice pomiędzy krajami są oczywiste, ale potrzebny jest dialog:

“Od najwcześniejszych dni naszej republiki amerykańscy przywódcy rozumieli, że dyplomacja i zaangażowanie są lepsze niż konflikt. Produktywny dialog jest dobry nie tylko dla Stanów Zjednoczonych i Rosji, ale jest dobry dla świata”.

Władimir Putin oświadczył po spotkaniu z Donaldem Trumpem, że tylko wspólnie można rozwiązywać globalne problemy. Podsumowując rozmowy z amerykańskim prezydentem Władimir Putin podkreślił, że Moskwa i Waszyngton muszą wziąć na siebie główny ciężar walki z terroryzmem, handlem narkotykami i zapobiec rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia:

„Dzisiejsze rozmowy odzwierciedlają naszą wspólną z prezydentem Trumpem chęć naprawienia negatywnej sytuacji w dwustronnych stosunkach. Zrobić pierwsze kroki w ich ozdrowieniu i odbudowie zaufania oraz przywrócenie naszej współpracy na poprzedni poziom”.

Według Władimira Putina rozmowy są z Donaldem Trumpem były satysfakcjonujące dla strony rosyjskiej. Rosyjski prezydent podkreślił, że rozmowy dotyczyły najważniejszych kwestii w stosunkach dwustronnych, ale także spraw międzynarodowych, w tym: konfliktu w Syrii, na Ukrainie i ingerowania rosyjskich służb w wewnętrzne sprawy innych państw.

Wcześniej przywódcy rozmawiali w cztery oczy oraz odbyło się spotkanie delegacji USA i Rosji. Jednodniowy szczyt Stany Zjednoczone-Rosja wzbudza kontrowersje w Europie. Politycy z krajów Zachodu obawiają się, że Waszyngton może złagodzić dotychczasową politykę wobec Rosji, która dla Europy jest jednym z największych wrogów.

Państwa NATO powinny rozmawiać z putinowską Rosją “z pozycji siły i jedności” – stwierdziła brytyjska premier, odnosząc się w parlamencie do spotkania w Helsinkach Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Theresa May stwierdziła, długofalowy cel to utrzymanie dobrych relacji z Moskwą, więc rozmowy są potrzebne. Zastrzegła jednak, że w obecnej sytuacji trzeba je prowadzić, pamiętając o ostatnich działaniach Moskwy na arenie międzynarodowej.

“Przyjmuję z zadowoleniem spotkanie między prezydentem Trumpem i prezydentem Putinem. Ale tak, jak ustaliliśmy z prezydentem w zeszłym tygodniu, musimy się zaangażować z pozycji jedności i siły. To oznacza, że trzeba jasno i w sposób niezachwiany mówić, w jaki sposób Rosja powinna zmienić swoje zachowanie. Tak długo, jak Moskwa nie ustaje w podkopywaniu naszych interesów i wartości, musimy ją odstraszać i zapobiegać jej działaniom,” powiedziała premier. 

Premier przypomniała w tym kontekście atak nowiczokiem w Salisbury, o który Londyn oskarża Kreml. Potwierdziła jednocześni, że Londyn sprzeciwia się zamachom na integralność terytorium Ukrainy i Gruzji.

(IAR)

Zobaczcie pełny zapis konferencji prasowej:

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here