Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Reklama - Advertisement

Z udziałem Pary Prezydenckiej odbyły się dziś obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Ten dzień ma istotne znaczenie nie tylko jako święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak bardzo mocno związane z naszą niepodległością, wolnością, ale to także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ponad dwudziestu milionów naszych Rodaków, którzy mieszkają, żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie, pozostają z nią w łączności – podkreślał Andrzej Duda.

Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji zasłużonych w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju.

W uroczystości wzięła też udział Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda.

Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego otrzymali od Prezydenta: Viktar Rushlevich – Zakonnik Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, pochodzenia białoruskiego oraz 5–osobowa rodzina Tikhomyrov z Ukrainy.

– Gratuluję tym, którzy odebrali akty nadania polskiego obywatelstwa i w sensie formalnym stali się częścią naszej obywatelskiej wspólnoty Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na trudne czasy, w których żyją obecnie nasi Rodacy, osoby o polskich korzeniach na Ukrainie i na Białorusi.

– Którzy ciemiężeni są przez białoruski reżim, nie żyją w prawdziwie wolnym, niepodległym kraju, nie mogą cieszyć się tymi wszystkimi wolnościami, którymi my możemy cieszyć się w Rzeczypospolitej Polskiej, jak również ci, którzy żyją na Ukrainie, są obywatelami Ukrainy, którzy dzisiaj z bronią w ręku bronią swojej ojczyzny, będąc żyjącymi na Ukrainie Polakami, czy mając polskie korzenie walczą w obronie najbliższych, którzy na nich czekają z nadzieją i trwogą – powiedział.

Andrzej Duda uhonorował również działaczy polonijnych. Odznaczenia otrzymali:

za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury, za dokumentowanie najnowszej historii Polski
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Czesław Czapliński

za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–brazylijskiej współpracy, za działalność na rzecz środowiska polonijnego
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP
Sergio Sechinski

za wybitne zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy oraz Polakom na Wschodzie
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Ireneusz Derek

za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowej
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP
Regina Kałuski

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Czechach, za popularyzowanie polskiej kultury
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP
Tadeusz Szkucik

Ponadto Prezydent RP nadał za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP ks. biskupowi Edwardowi Kawie, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

Flagi państwowe w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju otrzymały organizacje i instytucje:

Komenda Główna Straży Granicznej
Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Towarzystwo Przyjaciół Markowej
Województwo Podkarpackie
Poczta Polska S.A.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie
Szkoła Polska im. Bohaterów Narwiku przy Ambasadzie RP w Oslo
Szkoła Podstawowa im Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych
Kapelania Polska pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Porto Alegre
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety posługujących w Ziemi Świętej

Pierwsza Dama podkreślała ogromne znaczenie polonijnej edukacji, realizowanej w wielu krajach. – Jej nieoceniona rola spoczywa przede wszystkim na wspaniałych nauczycielach – mówiła, dodając, że pracują oni z niezwykłym zaangażowaniem i poświęceniem. – Chcę wyrazić ogromne uznanie i szacunek dla Państwa pracy – akcentowała.

Przypomniała również o realizowanej od 2016 roku akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

W uroczystości uczestniczyła Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP wraz z kierownictwem Kancelarii.

Przed południem Prezydent z Małżonką wzięli udział w uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Później Para Prezydencka rozdawała flagi osobom zgromadzonym na planu Zamkowym.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Źródło: prezydent.pl
Zdjęcia: prezydent.pl

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here