Dzień przed szczytem NATO: Tusk ostrzega Trump’a, NATO mu dziękuje

Reklama - Advertisement

Na dzień przed szczytem NATO w Brukseli spirala na międzynarodowej scenie politycznej: Szef Rady Europejskiej apeluje do amerykańskiego prezydenta, by ten nie osłabiał sojuszu Stanów Zjednoczonych i Europy kosztem relacji z Rosją. Apel Donalda Tuska do przywódcy USA padł w przededniu rozpoczynającego się jutro w Brukseli szczytu NATO oraz na kilka dni przed planowanym spotkaniem prezydenta Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Z drugiej strony, Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mobilizuje państwa członkowskie do zwiększania wydatków na obronę i dziękuje Donaldowi Trumpowi za wiodącą rolę Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent zarzuca europejskim sojusznikom zbyt małe nakłady. 

W tym samym czasie, Adam Bielan mówi, że szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku był przełomowy i zmienił nastawienie i kondycję Sojuszu. Wicemarszałek Senatu na antenie radiowej Trójki przypomniał, że podczas szczytu w Warszawie podjęto decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. “Toczą się bardzo intensywne negocjacje dotyczące zmiany charakteru obecności wojsk amerykańskich w Polsce” – mówi Adam Bielan. 

Szczegóły:

 

 
Wicemarszałek mówił, że jest wiele wizyt dyplomatycznych między Warszawą i Waszyngtonem. Jak dodał wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych jest bardzo prawdopodobna. Adam Bielan powiedział, że nie może mówić o żadnych terminach bo w tej sprawie obowiązuje ścisły protokół i takie terminy ujawnia strona amerykańska i musimy poczekać. 

(IAR/RadioRAMPA/NATO)

Rampa Ranek
RAMPA Ranek to audycja radiowa od 7-10 a.m. od poniedziałku do piątku. Najważniejsze wiadomości, sport, biznes, kultura i wydarzenia. Dobra, polska muzyka. Słuchaj na www.RadioRAMPA.com lub poprzez bezpłatną aplikację RADIO RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here