Dzień Żołnierza w duchowej stolicy Amerykańskiej Polonii – relacja audio

Reklama - Advertisement
14. sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza i 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Amerykańskiej Częstochowie.
 
Złożono wieńce na grobie dr Teofila Starzyńskiego i pod pomnikiem „Husarza”, a także pod tablicą „Cudu nad Wisłą”.
 
Po hymnach Polski i Stanów Zjednoczonych w obecności gości honorowych m. in. Marszałka Antoniego Macierewicza, Ambasadora RP w Waszyngtonie Marka Magierowskiego i Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego odczytano apel pamięci i oddano salwy honorowe.
 
Po uroczystym apelu została odprawiona w Sanktuarium msza św., której przewodniczył Ojciec Tadeusz Lizińczyk – Prowincjał Zakonu Ojców Paulinów w USA.
 
Po mszy św. odbyła się uroczysta akademia z wystąpieniami honorowych gości. Akademię rozpoczął prezes SWAP Tadeusz Antoniak, który podkreślił, że obowiązkiem organizacji, którą reprezentuje jest czcić pamięć Bohaterów, dbać o historię Polski i dawać przykład dla przyszłych pokoleń. 
 
Helena Knapczyk – Sybiraczka i naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań wspomina historię powstania organizacji i jej przewodni cel. Wspomina też z sentymentem pierwszą wizytę w Polsce po latach tułaczki. 
 
Marszałek Antoni Macierewicz – podkreślił, że ten polski cud na Wisłą, jakim była Bitwa Warszawska uratował świat.
 
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki odczytał list sekretarza Stanu, pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jana Dziedziczaka, a następnie postawiał refleksyjne pytanie o naszą decyzję, w sytuacji, gdyby trzeba było stanąć do walki o ojczyznę.
 
 
Posłuchajmy wypowiedzi Pani Heleny Knapczyk – Sybiraczki i naczelnej prezes Korpusu Pomocniczego Pań, Marszałka Antoniego Macierewicza i Konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. 

 

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here