Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce ułatwia chorym dzieciom przebywanie z rodziną

Reklama - Advertisement

Gościem Radio RAMPA jest wiceprezes Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce Krzysztof Kłapa. Podczas wizyty w Nowym Jorku, Pan Krzysztof towarzyszył Piotrowi Biankowskiemu, Ambasadorowi fundacji i sportowcowi ekstremalnemu, w jego wyczynie – opłynięciu dookoła Manhattanu wpław. Pan Piotr płynął, aby zebrać fundusze na konkretny cel – budowę  3-go Domu Ronalda McDonalda w Polsce, wsparcie rodzin długotrwale hospitalizowanych dzieci, rodzin polskich i  ukraińskich ofiar wojny.

 

Fundacja Ronalda McDonalda jest obecna w 62 krajach na świecie, w tym w USA. Jej celem jest niesienie pomocy dzieciom, a jedną z inicjatyw, realizowanych zarówno w USA jak i w Polsce, jest tworzenie bezpłatnych hoteli dla rodzin dzieci-pacjentów zdanych na długotrwała hospitalizację z dala od własnego domu. Są to pełne ciepła i wsparcia rodzinne Domy poza domem.

Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce, działa na kilku płaszczyznach, m.in. również realizując misję tworzenia domów. Dwa takie Domy stworzone i prowadzone przez Fundację już działają przy uniwersyteckich szpitalach pediatrycznych w Krakowie (od 2015 roku, przy uniwersyteckim szpitalu dziecięcym) i Warszawie (od 2021, przy szpitalu pediatrycznym WUM). Jest realizowany plan budowy kolejnego domu, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie-Międzylesiu. Całość tego programu realizowana jest, podobnie jak wszystkie inicjatywy naszej organizacji, ze środków pozyskanych od darczyńców. Wpłat i darowizn rzeczowych dokonywać mogą zarówno darczyńcy indywidualni, jak i instytucjonalni.

Dramat wojny w Ukrainie zmienił radykalnie założenia Fundacji i plany odnośnie programów realizowanych przez Fundację w Polsce. Tysiące  ofiar wojny, olbrzymie rzesze uchodźców powodują rosnące w dynamiczny sposób zapotrzebowanie na takie projekty jak fundacyjne Domy. Miejsca gdzie najbliżsi hospitalizowanych dzieci znajdują wsparcie i pomoc w zakresie zapewnienia podstawowych potrzeb bytowych. Aktualnie Fundacja pomaga dużej liczbie rodzin ukraińskich. Ma to szczególnie miejsce w przypadku największego polskiego szpitala pediatrycznego, Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka,  jednostki pełniącej w Polsce kluczową, niezwykle ważną rolę w publicznym systemie opieki zdrowotnej.  Tu są już leczone setki ciężko chorych dzieci z Ukrainy, a jeszcze większa liczba małych pacjentów z obszarów dotkniętych tragedią wojny korzysta z pomocy specjalistów szpitala, jako centrum referencyjnego. Stąd decyzja Fundacji o lokalizacji kolejnego Domu przy tym szpitalu.

Dowiedz się więcej: 

https://www.frm.org.pl/pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here