Głosowanie w Senacie USA nad przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO

Computer generated 3D photo rendering.
Advertisement - Reklama

W amerykańskim Senacie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie ratyfikacji protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego.
Oba kraje zostały formalnie zaproszone do NATO w czerwcu. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do sojuszu wymaga ratyfikacji przez wszystkich 30 członków sojuszu.

Debata w sprawie przyjęcia Finlandii i Szwecji rozpocznie się o 12.00 i potrwa kilka godzin. Na dyskusję i głosowanie przywódca demokratycznej większości w Izbie Chuck Schumer zaprosił ambasadorów obu krajów. Sojusz NATO jest opoką, która gwarantuje demokrację w świecie zachodnim od czasów II wojny światowej – powiedział Schumer. Przywódca demokratów dodał, że przyjęcie Szwecji i Finlandii wzmocni NATO i jest szczególnie potrzebne w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Podczas debaty senatorowie rozpatrzą poprawki do rezolucji akcesyjnej, zgłoszone przez dwóch senatorów republikańskich. Pierwsza mówi o tym, że kraje NATO powinny przeznaczyć co najmniej 2% produktu krajowego brutto na obronność. Druga zgłoszona przez uważanego za izolacjonistę senatora Randa Paula miałaby zapewnić, że użycie przez USA sił zbrojnych w wyniku uruchomienia artykułu 5. wymagałoby zgody Kongresu. 

Po zakończeniu debaty nastąpi głosowanie rezolucji w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Do jej przyjęcia wymagane jest 2/3 głosów.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here