Granica 100 tys. zł. MF: nie dotyczy małych i średnich

Reklama - Advertisement

Od piątku obowiązuje budząca obawy przedsiębiorców klauzula przeciw unikaniu opodatkowania.

Resort finansów zapewnia, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla małych i średnich firm, będzie miała bowiem zastosowanie do dużych podmiotów i osób fizycznych z dużymi dochodami.

Klauzula ma uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania. W jej skład mają wchodzić przedstawiciele różnych instytucji.

– Klauzula dotyczy przede wszystkim dużych podmiotów, o czym świadczy choćby wysokość nienależnej korzyści podatkowej, której przekroczenie pozwoli nam skorzystać z klauzuli – zapewnił w piątek PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Skiba poinformował, że resort jest przygotowany do obsługi wszystkich wniosków o opinie zabezpieczające, efektywnej obsługi wszystkich zdarzeń prawnych, które pojawią w trakcie funkcjonowania klauzuli.

– Pytania kierowane do Krajowej Informacji Podatkowej wskazują, że wniosków takich może być dużo – przyznał wiceminister.

W przesłanym PAP stanowisku ministerstwo poinformowało, że nieuprawnione są obawy, że klauzula stanowi zagrożenie dla małych i średnich przedsiębiorców.

– Ustawa bazuje na założeniu, że zachowania skutkujące zastosowaniem klauzuli leżą w zasięgu jedynie dużych przedsiębiorców (zwykle powiązanych kapitałowo i zarządczo z podmiotami zagranicznymi) oraz osób fizycznych dysponującymi dużymi dochodami – zapewniono.

Według resortu konstruowanie i dokonywanie sztucznych czynności zmierzających do unikania opodatkowania wymaga znacznych zasobów finansowych i dostępu do wysoko wykwalifikowanej obsługi prawnej, niezbędnej do wykreowania i realizacji tego rodzaju czynności.

MF podkreśla, że na zagrożenia wynikające z unikania opodatkowania zwróciła uwagę Komisja Europejska, która już w 2012 r. zaleciła państwom członkowskim wdrożenie rozwiązań służących zwalczaniu nadużyć podatkowych.

 

Źródło: http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here