Gubernator stanu Nowy Jork podpisał nową ustawę aborcyjną

Reklama - Advertisement

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo, 22 stycznia wieczorem, podpisał nowelizację ustawy aborcyjnej, pod nazwą Reproductive Health Act. 

Rządzący uznali, że stara ustawa jest już przedawniona i nie odpowiada na potrzeby współczesnych kobiet. Nowelizację próbowano wprowadzić od kilku lat, ale dopiero teraz, z związku z tym, że większość senatorów w Stanie Nowy Jork stanowią Demokraci, było do możliwe. Ustawa wprowadza w życie trzy główne postulaty:

  • zezwala na aborcję powyżej 24 tygodnia ciąży, aby, jak mówi jego treść “chronić życie i zdrowie matki” lub w przypadkach, kiedy dziecko nie byłoby w stanie przeżyć po narodzeniu. We wcześniejszej wersji prawa, aborcja po 24 tygodniu dozwolona była tylko w sytuacji, gdy konieczne było chronienie życia matki.
  • wymazuje aborcję z kodeksu kryminalnego
  • przedstawia rangę profesjonalistów medycznych, którzy będą mogli dokonać procedury – nie będą to już teraz tylko lekarze – będą to mogły być również inne osoby z odpowiednią licencją i uprawnieniami. 

Aktywiści oświadczyli, że ustawa ochroni prawo do aborcji w stanie Nowy Jork, w wypadku gdyby konserwatywny Sąd Najwyższy obalić chciał decyzję Roe vs. Wade z roku 1973, która zalegalizowała aborcję. 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here