Gubernator stanu Nowy Jork podpisał nową ustawę aborcyjną

Date:

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo, 22 stycznia wieczorem, podpisał nowelizację ustawy aborcyjnej, pod nazwą Reproductive Health Act. 

Rządzący uznali, że stara ustawa jest już przedawniona i nie odpowiada na potrzeby współczesnych kobiet. Nowelizację próbowano wprowadzić od kilku lat, ale dopiero teraz, z związku z tym, że większość senatorów w Stanie Nowy Jork stanowią Demokraci, było do możliwe. Ustawa wprowadza w życie trzy główne postulaty:

  • zezwala na aborcję powyżej 24 tygodnia ciąży, aby, jak mówi jego treść “chronić życie i zdrowie matki” lub w przypadkach, kiedy dziecko nie byłoby w stanie przeżyć po narodzeniu. We wcześniejszej wersji prawa, aborcja po 24 tygodniu dozwolona była tylko w sytuacji, gdy konieczne było chronienie życia matki.
  • wymazuje aborcję z kodeksu kryminalnego
  • przedstawia rangę profesjonalistów medycznych, którzy będą mogli dokonać procedury – nie będą to już teraz tylko lekarze – będą to mogły być również inne osoby z odpowiednią licencją i uprawnieniami. 

Aktywiści oświadczyli, że ustawa ochroni prawo do aborcji w stanie Nowy Jork, w wypadku gdyby konserwatywny Sąd Najwyższy obalić chciał decyzję Roe vs. Wade z roku 1973, która zalegalizowała aborcję. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Biały Dom o nadchodzącej wizycie Prezydenta USA w Europie

Biały Dom zapowiedział, że podczas zbliżającej się wizyty w...

Senat USA uchwalił reformę prawa do posiadania broni

Amerykański Senat przyjął reformę prawa do posiadania broni, której...

Sąd Najwyższy w USA obalił federalne prawo do aborcji

W piątek, 24 czerwca, Sąd Najwyższy USA oficjalnie opublikował...

Prawybory w stanie NY – 28 czerwca. Wczesne głosowanie już trwa

We wtorek, 28 czerwca, odbędą się prawybory w stanie...