Gubernator stanu Nowy Jork podpisał nową ustawę aborcyjną

Gubernator stanu Nowy Jork podpisał nową ustawę aborcyjną
Photo Credit To Andrew M. Cuomo Twitter

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo, 22 stycznia wieczorem, podpisał nowelizację ustawy aborcyjnej, pod nazwą Reproductive Health Act. 

Rządzący uznali, że stara ustawa jest już przedawniona i nie odpowiada na potrzeby współczesnych kobiet. Nowelizację próbowano wprowadzić od kilku lat, ale dopiero teraz, z związku z tym, że większość senatorów w Stanie Nowy Jork stanowią Demokraci, było do możliwe. Ustawa wprowadza w życie trzy główne postulaty:

  • zezwala na aborcję powyżej 24 tygodnia ciąży, aby, jak mówi jego treść “chronić życie i zdrowie matki” lub w przypadkach, kiedy dziecko nie byłoby w stanie przeżyć po narodzeniu. We wcześniejszej wersji prawa, aborcja po 24 tygodniu dozwolona była tylko w sytuacji, gdy konieczne było chronienie życia matki.
  • wymazuje aborcję z kodeksu kryminalnego
  • przedstawia rangę profesjonalistów medycznych, którzy będą mogli dokonać procedury – nie będą to już teraz tylko lekarze – będą to mogły być również inne osoby z odpowiednią licencją i uprawnieniami. 

Aktywiści oświadczyli, że ustawa ochroni prawo do aborcji w stanie Nowy Jork, w wypadku gdyby konserwatywny Sąd Najwyższy obalić chciał decyzję Roe vs. Wade z roku 1973, która zalegalizowała aborcję. 

About The Author

Related posts