Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła Ustawę o Wydatkach Obronnych

Reklama - Advertisement

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła Ustawę o Wydatkach Obronnych, która przewiduje dziesięcioprocentowy wzrost wydatków wojskowych Stanów Zjednoczonych. Ustawa zobowiązuje Pentagon do przygotowania raportu na temat celowości przeniesienia dodatkowych jednostek wojsk USA na wschodnia flankę NATO, między innymi do Polski.

Przyjęta przez niższą Izbę Parlamentu Ustawa o Wydatkach Obronnych przewiduje, że w roku budżetowym 2023 Stany Zjednoczone wydadzą na obronność 860 miliardów dolarów. To niemal o 10% więcej niż w roku poprzednim. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 350 do 180. Przewiduje ona m. in. zwiększenie pomocy militarnej dla Tajwanu do 10 miliardów dolarów przez najbliższe 5 lat. Wsparcie militarne dla Ukrainy ma wynieść 800 milionów dolarów niezależnie od nadzwyczajnych ustaw o pomocy wojskowej dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.

Jeden z paragrafów liczącej 4 tysiące stron ustawy zobowiązuje Departament Obrony do przeprowadzenia analizy możliwości i celowości przeniesienia głównych jednostek sił zbrojnych USA do niektórych krajów europejskich. Sformułowanie “główne jednostki” zdefiniowano jako oddziały liczące co najmniej 500 żołnierzy. 

Raport ma zostać przygotowany w ciągu 180 dni i objąć Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Bułgarię, Czech i Słowację. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here