Advertisement

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje ponadpartyjne porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji zakończył dwudniową wizytę w USA.

Zbigniew Rau rozmawiał w piątek z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Jak powiedział, jego rozmówcy zapewniali go o dalszym wsparciu USA dla Kijowa.

Jednym z tematów rozmowy z sekretarzem stanu USA Antony’m Blinkenem była niemiecka propozycja dotycząca przekazania Polsce baterii Patriot. Szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej w Waszyngtonie powiedział, że amerykańscy dyplomaci nie kryli zdziwienia sposobem przedstawienia tej oferty.

Polska zdecydowała o przyjęciu niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot. Strona niemiecka zgodziła się, aby system rakiet Patriot działał w polskim systemie dowodzenia. “Polski dowódca operacyjny będzie decydował o użyciu tej broni” – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Rau przekazał też, że rozmowy z Blinkenem dotyczyły “obecnej i przyszłej” obecności żołnierzy USA na wschodniej flance NATO, w tym Polsce. Dodał, że nie można wykluczyć zwiększenia sił USA w naszym kraju.

Zbigniew Rau podkreślał, że warunkiem przywrócenia pokoju jest strategiczna porażka Rosji. Powiedział również, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru odchodzić o polityki wzmacniania flanki wschodniej NATO. Podczas wizyty w USA minister spraw zagranicznych spotkał też z członkami Kongresu i wziął udział w prestiżowej konferencji Aspen Institute, dotyczącej bezpieczeństwa Europy.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że po ataku Rosji na Ukrainę NATO wykazało determinację we obronie wspólnych wartości.
Na konferencji prasowej Zbigniew Rau mówił, że reakcja Sojuszu Północnoatlantyckiego na napaść na Ukrainę była szybka i jednoznaczna:
“Kiedy rozpoczęła się ta tragiczna wojna, Polska, Stany Zjednoczone i inni członkowie NATO wykazali się uczciwością, odpornością i determinacją do obrony naszych wspólnych wartości. Nie trzeba dodawać, że Polska uznaje Stany Zjednoczone za swojego najbliższego sojusznika”.

Sekretarz Antony Blinken zwracał uwagę na znaczenie współpracy polsko-amerykańskiej w tym trudnym czasie:
“Trudno mi wskazać moment w przeszłości, gdy partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Polski byłoby ważniejsze i efektywniejsze niż obecnie. To także zasługa polskich władz. Twardo stoimy przy Ukrainie, która walczy z rosyjską agresją, wspierając ją wojskowo, gospodarczo i humanitarnie. Polska i Polacy zrobili niezwykłe rzeczy, hojnie pomagając uchodźcom z Ukrainy”.

Minister Zbigniew Rau podsumowując przekazał, że rozmowa z sekretarzem Blinkenem dotyczyła współpracy bilateralnej, energetyki jądrowej, wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz dalszego wsparcia dla Ukrainy.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Łukasz Jasina/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here