Advertisement

Stany Zjednoczone przygotowują się do przekazania Ukrainie systemów Patriot. Ostateczną decyzję prezydent Joe Biden może podjąć już w tym tygodniu. Wiadomość o Patriotach dla Ukrainy jako pierwsza podała telewizja CNN.

Informację o tym, że Stany Zjednoczone finalizują zatwierdzanie wysłania na Ukrainę systemu Patriot przekazała także agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskim rządzie. 

Zanim zostanie złożony do podpisu prezydentowi Joe Bidenowi plan Pentagonu, musi on zostać jeszcze zatwierdzony przez sekretarza obrony Lloyda Austina. Według amerykańskich mediów decyzja o przekazaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot może zostać ogłoszona w czwartek.

Nie jest jasne, ile wyrzutni otrzyma Kijów. Przedstawiciele administracji mówią jednak, że Patrioty zostaną wysłane dość szybko, a ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni w ich obsłudze w bazie armii amerykańskiej w Grafenwoehr w Niemczech, gdzie mieści się garnizon US Army. Tam miałyby rozpocząć się szkolenia ukraińskich żołnierzy z użytkowania systemu. Szkolenie Ukraińców z dostarczonych w listopadzie systemów obrony powietrznej NASAMS trwało około czterech miesięcy.

Wcześniej Stany Zjednoczone rozlokowały baterie Patriotów na terytorium sojuszników NATO, w tym Polski, jako wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu. Amerykanie wysłali Ukrainie w ostatnich miesiącach systemy obrony rakietowej średniego zasięgu NASAMS. W ubiegłym tygodniu – odpowiadając na pytanie Polskiego Radia – rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że USA są bliskim kontakcie z Ukraińcami na temat pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym systemów obrony powietrznej.

Ani Biały Dom, ani Pentagon dotąd nie odniosły się do sprawy. Przedstawiciele administracji, w tym szef Pentagonu Austin i sekretarz stanu Antony Blinken, wielokrotnie w ostatnim czasie podkreślali, że obrona powietrzna jest priorytetem, jeśli chodzi o potrzeby obronne Ukrainy.

Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder jeszcze pod koniec listopada twierdził, że USA nie mają planów dostarczenia Patriotów na Ukrainę, choć nie wykluczył tego definitywnie w przyszłości. Podkreślił też, że przekazanie jakiegokolwiek zaawansowanego systemu obrony powietrznej wymaga gruntownego przeszkolenia i zapewnienia dla niego odpowiedniej logistyki.

W rozmowie z telewizją CNN minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaznaczył, że systemy Patriot mogą pojawić się w jego kraju “w kolejnym etapie wojny”. – Dyskusja na ten temat z naszymi partnerami trwa od dłuższego czasu. Ten system jest drogi i zaprojektowany z dużym stopniem złożoności. Wierzę, że systemy Patriot mogą pojawić się na naszym polu walki później – powiedział.

Ukraiński minister obrony dodał, że ukraińskie wojsko codziennie stara się jak najskuteczniej walczyć z irańskimi dronami kamikadze wystrzeliwanymi przez wojska rosyjskie.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: US Army

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here