Advertisement

Prezydent USA Joe Biden przekazał, że piąty raport z rzędu pokazuje spadek inflacji w kraju. Ceny konsumpcyjne wzrosły w listopadzie o ponad siedem procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. To spadek z ponad siedmiu i pół procent w październiku. Szczyt inflacji przypadł w czerwcu i wyniósł ponad dziewięć procent.
Joe Biden poinformował, że Rezerwa Federalna planuje jednak dalsze podnoszenie stóp procentowych:

“Ceny dalej są za wysokie, mamy jeszcze dużo pracy do wykonania. Sytuacja się poprawia, co jest krokiem w dobrym kierunku. Dzisiejszy raport przekazuje jeszcze jedną dobrą wiadomość – ceny żywności także spadły w ostatnim miesiącu, co jest wytchnieniem dla milionów rodzin podczas codziennych zakupów. To dobra wiadomość dla gospodarstw domowych w całym kraju, które przygotowują się do świąt”.

Według najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy w listopadzie średni wzrost cen w USA wyniósł niewiele ponad 7 procent. Prezydent Joe Biden ocenił, że amerykańska gospodarka umacnia się i stabilizuje. Inflacja w Stanach Zjednoczonych w listopadzie spadła między innymi przez tańszą benzynę, prąd i używane samochody.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here