Jak z USA pomóc uchodźcom z Ukrainy? Prezes Fundacji Kościuszkowskiej oraz Profesor Uniwersytetu ze Lwowa relacjonują sytuację przy granicy z Ukrainą

Advertisement

W Lubaczowie, zaledwie kilka kilometrów od granicy ukraińskiej, przebywa Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski. Zaangażował się w udzielanie pomocy przekraczającym granicę, a Fundacja Kościuszkowska uruchomiła zbiórkę pieniędzy w USA, które przekazane będą bezpośrednio na realizowanie pomocy dla uchodźców. Gościem Marka Skulimowskiego w Polsce jest Profesor Bohdan Hud z Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie, który dwa dni temu przekroczył granicę Polski, po 30-godzinnym oczekiwaniu.

W rozmowie z Moniką Adamski, Profesor opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z przekroczeniem granicy, ale również wrócił do poranka 24 lutego, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. Profesor opowiedział o tym co dzisiaj dzieje się w jego ojczyźnie: jak jego rodacy jednoczą się i walczą, a także, z jakimi reakcjami rosyjskich żołnierzy się spotykają. Komentuje również działania Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, oraz podkreśla, że wierzy w to, że Ukraina poradzi sobie z agresją rosyjską. 

Goście Radio RAMPA opisują jak wygląda sytuacja przy przejściu granicznym Budomierz- Hruszew, nieopodal Lubaczowa. W zerowych temperaturach, przy opadach śniegu, w kolejce na wejście do Polski, czekają głównie kobiety i dzieci. Na dzień dzisiejszy, kolejka do granicy po stronie ukraińskiej, ciągnie się już na około 50 mil, a to oznacza kilka dni czekania. Wolontariusze, organizacje oraz mieszkańcy pomagają jak tylko mogą, przynosząc jedzenie, ubrania, koce, śpiwory czy termosy, ale potrzeby bardzo dynamicznie się zmieniają. Jak najskuteczniej pomóc z USA? Fundacja Kościuszkowska z siedzibą w Nowym Jorku, uruchomiła zbiórkę funduszy, które bez opłat manipulacyjnych, przekazane zostaną organizacjom, które niosą pomoc w Polsce. Jak powiedział Marek Skulimowski, organizacje, które wybrane zostały na partnerów, są sprawdzone i skutecznie niosą pomoc, np. umiejętnie przekazując potrzebne rzeczy oczekującym po stronie ukraińskiej. 

Link do zbiórki, na którą wpłacać możecie pieniądze z USA: Kosciuszko Foundation – American Center of Polish culture – Donation Form (thekf.org) Należy wybrać opcję HELP UKRAINE NOW. Fundacje przyjmie również czeki, wysłane na jej adres w NYC:

The Kosciuszko Foundation

15 East 65th Street

New York. NY 10065

Ważne aby w dopisku napisać UKRAINA

Jak podaje Marek Skulimowski, pieniądze przekazane zostaną na umożliwienie niesienia pomocy uchodźcom. “W tej chwili jesteśmy w kontakcie z tymi, którzy są na granicy, czyli https://folkowisko.pl/. Jesteśmy też w kontakcie ze Starostą Lubaczowskim, który koordynuje akcję przyjmowania uchodźców wraz z wójtem gminy Lubaczów.”

Posłuchajcie rozmowy o sytuacji na Ukrainie, o tym co obywatele Ukrainy sami mówią na temat rosyjskiej agresji oraz przyszłości konfliktu. Przede wszystkim powiedzą, jak można pomóc:

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here