Jest porozumienie w PLL LOT

Reklama - Advertisement

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy w LOT zawarły porozumienie i zakończyły trwający od 18 października strajk w spółce. Obie strony umieściły postanowienia końcowe we wspólnym oświadczeniu. Wśród postanowień znalazły się m.in. przywrócenie do pracy wszystkich pracowników zaangażowanych w strajk, zobowiązanie niedochodzenia przez spółkę roszczeń finansowych od nich z tytułu strajku czy przystąpienie do uzgodnień zmian w regulaminie wynagradzania pracowników.

Na owocne porozumienia we wszystkich sprawach liczy uczestniczący w mediacjach szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys wyraził przekonanie, że zawarte w nocy porozumienie kończące strajk, stwarza taką szansę: “Sytuacja LOTu w najbliższych kilku dniach, mamy nadzieję, wróci do pełnej normalności, a strony w przyszłości będą mogły ustalić satysfakcjonujące warunki dotyczące wynagradzania, już w spokojnej atmosferze. Dzisiaj rozmowy były już bardzo konstruktywne, w dobrej atmosferze i rzeczywiście, udało się takie porozumienie osiągnąć.”

Także inny mediator, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski liczy, że zakończenie strajku stwarza realną szansę na porozumienie w pełnym zakresie: “Po świętach zabieramy się do pracy nad regulaminem, przede wszystkim wynagradzania, co jest najważniejsze, a przy okazji, prowadzone będą też kwestie związane z bezpieczeństwem lotów. Te dwa obszary, które miały być przedmiotem porozumienia, zostały uwzględnione.”

Jednym z elementów porozumienia kończącego strajk w LOT-cie było uchylenie nagany nałożonej na przewodniczącego Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych w spółce Adama Rzeszota. Związkowiec podziękował za wsparcie innym uczestnikom dwutygodniowej akcji. 

Wiceszefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska podkreśliła, że strajk jest zakończony, ale spór zbiorowy z pracodawcą nadal obowiązuje. “Będziemy negocjować regulamin wynagradzania i trzymam za słowo, że LOT będzie to robił z dobrą wiarą i że będzie chciał zrobić tak, żeby pracownicy byli zadowoleni, bo do tej pory mieliśmy wątpliwości co do intencji spółki, mam nadzieję, że to się zmieni.”

Bartosz Piechota z zarządu LOT dziękował pracownikom za owocne rozmowy i podkreślał, że spółka przez czas strajku funkcjonowała normalnie: “Przede wszystkim chciałbym podziękować tym wszystkim pracownikom LOTu, którzy w tych trudnach dniach dla firmy pracowali i swoją ciężką pracą zapewnili zdolność operacyjną i świadczenie najwyższej usługi dla naszych pasażerów. Chciałbym też podziękować związkom zawodowym, za odpowiedzialną postawę i zakończenie sporu.”

W oświadczeniu wieńczącym strajk obie strony ustaliły, że zarząd spółki rozpocznie prace nad zmianą regulaminu płac od 7 listopada.

(IAR)

Rampa Ranek
RAMPA Ranek to audycja radiowa od 7-10 a.m. od poniedziałku do piątku. Najważniejsze wiadomości, sport, biznes, kultura i wydarzenia. Dobra, polska muzyka. Słuchaj na www.RadioRAMPA.com lub poprzez bezpłatną aplikację RADIO RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here