John Kirby o planie pokojowym dla Ukrainy – wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy

Reklama - Advertisement

Amerykańskie władzie uważają, że ogłoszenie w tym momencie rozejmu na Ukrainie utrwaliłoby rosyjskie zdobycze terytorialne. Komentując wizytę w Moskwie przywódcy Chin Xi Jinpinga koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że potencjalne plany zakończenia wojny muszą obejmować wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Komentując wizytę w Moskwie przywódcy Chin Xi Jinpinga koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że potencjalne plany zakończenia wojny muszą obejmować wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Podczas briefingu w Białym Domu John Kirby powiedział, że uznanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy powinno być filarem planu zakończenia wojny.

“Zachęcamy prezydenta Xi do opowiedzenia się za tym zasadniczym elementem, jakim jest konieczność wycofania sił rosyjskich z suwerennego terytorium Ukrainy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych” – powiedział John Kirby dodając, że najprostszym sposobem zakończenia wojny byłoby zakończenie przez Rosję bombardowania ukraińskich miast, szpitali i szkół oraz wycofanie wojsk.

“Obawiamy się, że zamiast tego Chiny powtórzą wezwania do zawieszenia broni, które pozostawia siły rosyjskie wewnątrz Ukrainy. Jakiekolwiek zawieszenie broni bez usunięcia sił rosyjskich z Ukrainy faktycznie ratyfikowałoby nielegalną aneksję, umożliwiłoby okopanie się Rosji na swoich pozycjach i wznowienie wojny w bardziej korzystnym momencie” – powiedział.

John Kirby dodał, że świat nie powinien dać się nabrać na żadne taktyczne posunięcie Rosji wspomaganej przez Chiny.

Biały Dom nie widzi Chin jako bezstronnego negocjatora pokoju na Ukrainie. Komentując wizytę prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wezwał Chiny, by zażądały od Rosji wycofania swoich wojsk z Ukrainy.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here