Reklama - Advertisement

Nawet odrobina ruchu może sprawić, że pożyjemy dłużej i będziemy zdrowsi – to wniosku z opracowania naukowców z uniwersytetu w Cambridge. Wynika z niego, że już niewiele ponad 10 minut wysiłku fizycznego dziennie znacząco poprawia zdrowie.

Wystarczy 75 minut energicznego marszu tygodniowo, czyli 11 minut dziennie. Naukowcy podkreślają, że w grę wchodzi również np. gra w tenisa, taniec czy jazda na rowerze.

Analiza danych z niemal 200 badań obejmujących 30 milionów ludzi pokazuje, że taki wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i niektórych nowotworów. Efekt – pożylibyśmy dłużej. Ze statystyk wynika bowiem, że w skali świata udałoby się uniknąć co dziesiątego, przedwczesnego zgonu.

Oficjalne zalecenia brytyjskiego ministerstwa zdrowia są bardziej ambitne. Departament zachęca mieszkańców królestwa do 150 minut wysiłku tygodniowo.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here