Kaczyński: opozycja nie sparaliżuje działań Sejmu

Reklama - Advertisement

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielę, że opozycja żyje w błędzie, jeśli sądzi, że zdoła sparaliżować działania w Sejmie swoim protestem w sali plenarnej. Według niego powtórka głosowania budżetu nie jest możliwa, bo – jak zaznaczył – nie ma zgody na to, by rządziła mniejszość.

W niedzielę w Polskim Radiu 24 Kaczyński pytany był m.in., jak rozstrzygnie się kryzys związany z trwającym od 16 grudnia protestem posłów PO i Nowoczesnej na sali plenarnej Sejmu i czy jest w związku z tym polityczny pat.

“Nie ma politycznego pata. Dysponujemy kworum w Sejmie. Jeśli opozycja będzie się upierała przy swojej postawie, która jest łamaniem prawa w najczystszym tego słowa znaczeniu, łamania tego wewnątrzsejmowego prawa, czyli regulaminu, jak i tego prawa, które obowiązuje w państwie, w tym także w moim przekonaniu, chociaż to jest do oceny wymiaru sprawiedliwości, prawa karnego, to będziemy musieli działać tak, jak działaliśmy w trakcie uchwalania budżetu i innych ustaw” – odpowiedział prezes PiS.

“Powtarzam, wymóg konstytucyjny jednoznacznie sformułowany to jest wymóg kworum i to kworum mamy. Jeżeli opozycja będzie stosowała dotychczasowe metody, no to nie będziemy mieli innego wyjścia” – podkreślił.

Według niego opozycji chodziło o stworzenie wrażenia zarówno w kraju, jak i w Europie, że w Polsce jest kryzys konstytucyjny, że Sejm nie jest w stanie wykonywać swoich podstawowych obowiązków. W jego ocenie opozycji chodziło także o to, by “doszło do jakichś bardzo poważnych incydentów” ze strony osób protestujących przez Sejmem, wspierających protestujących na sali plenarnej posłów.

Kaczyński pytany był również, dlaczego PiS nie zgadza się na powtórzenie głosowania nad ustawą budżetową i ustawą dezubekizacyjną. “Bo, my (…) nie zgadzamy się na to, by rządziła mniejszość. Demokracja polega na tym, że rządzi większość, a nie mniejszość. Druga strona próbuje narzucić rządy mniejszości i to nawet przy użyciu metod nielegalnych, bo powtarzam – blokowanie mównicy, blokowanie stołu prezydialnego sali sejmowej – to jest działanie całkowicie nielegalne” – odparł prezes PiS. Przypomniał, że nikt nie krytykował, gdy użyto siły, gdy Samoobrona blokowała mównicę. “My nie mamy zamiaru używać siły, ale warto to przypomnieć” – zaznaczył Kaczyński.

Odniósł się do podnoszonej przez opozycję kwestii kworum podczas głosowania w Sali Kolumnowej nad ustawą budżetową. Jak mówił, “każde głosowanie było sprawdzeniem kworum”. “Nie ma najmniejszej wątpliwości co do kworum. Jest także możliwość zidentyfikowania na zdjęciach, na filmach wszystkich posłów, co do nazwiska, którzy brali w tym udział”. “To było działanie legalne, a że tak przebiegało, jak przebiegało, to na zamówienie opozycji. Nie można przyjmować, że opozycja nielegalnym metodami wymusza na większości bierność, tzn. niepodejmowanie decyzji. To byłoby złamanie najbardziej elementarnych reguł demokracji i z cała pewnością się na to nie zgodzimy” – dodał.

Źródło: http://kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here