Wypadki w drodze do ciepłych krajów zatrzymały 80 bocianów

Reklama - Advertisement

Blisko 80 bocianów, które z różnych powodów nie odleciały do Afryki, spędza zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. “Ich zimowe utrzymanie kosztuje ponad 20 tys. zł” – powiedział PAP lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

“W większości są to bociany, które ucierpiały po zderzeniu z liniami energetycznymi, zostały potrącone przez samochody, mamy też ofiary kłusowników” – zauważył Fedaczyński.

W Przemyślu bociany spędzają zimę od ponad ćwierć wieku. Do tamtejszego ośrodka przywożą je m.in. osoby prywatne, pracownicy samorządów gmin. Zdecydowana większość z Przemyśl opuści na wiosnę.

Zimowe utrzymanie bocianów kosztuje ok. 20 tys. zł. Środki na ten cel od kilku lat ośrodek uzyskuje dzięki akcji “Pomóż bocianom przetrwać zimę”. “Nasi podopieczni dziennie zjadają nawet 40 kg mięsa. Oprócz drobiu, wołowiny i wieprzowiny dostają także ryby” – przypomniał lekarz weterynarii ośrodka.

W przemyskim ośrodku bociany przebywają w ogrzewanym, półotwartym pomieszczeniu. Niektóre z nich wychodzą na zewnątrz. W słoneczne dni lubią wygrzewać się na słońcu.

“Bociany zimę znoszą bardzo dobrze. Jeśli mają osłonę od wiatru oraz dwa ciepłe posiłki każdego dnia, to nie straszne im nawet 20-stopniowe mrozy” – wyjaśnił Fedaczyński.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here