KE zadowolona z decyzji Trybunału, gotowa do dialogu z Polską

KE zadowolona z decyzji Trybunału, gotowa do dialogu z Polską
Reklama:

Komisja Europejska jest zadowolona z piątkowego postanowienia unijnego Trybunału Sprawiedliwości, dotyczącego ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o wstępną decyzję dotyczącą nakazu wstrzymania nominacji sędziów i przywrócenie do pracy na warunkach sprzed wejścia w życie ustawy tych sędziów, którzy zostali odesłani w stan spoczynku. 
Stanowisko Komisji przedstawił jej rzecznik Margaritis Schinas: “Trybunał wsparł pogląd Komisji Europejskiej, że nowe polskie prawo jest niezgodne z unijnym prawodawstwem, bo podważa zasady niezależności sądowniczej. Komisja jest gotowa do kontynuowania dialogu dotyczącego praworządności, co pozostaje preferowanym sposobem rozwiązania kwestii systemowego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. ”

O wstępne decyzję unijnego Trybunału był też pytany dziś w Brukseli minister spraw zagranicznych. Jacek Czaputowicz powiedział, że potrzebna będzie nowelizacja ustawy, by zrealizować to postanowienie. W piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzja zostanie podjęta po uważnym przeanalizowaniu argumentacji Trybunału. Podkreślał, że Polska podtrzymuje stanowisko, iż reforma wymiaru sprawiedliwości była niezbędna.

(IAR)

About The Author

Related posts