Kevin McCarthy przewodniczącym Izby Reprezentantów

Advertisement

Republikanin Kevin McCarthy został wybrany na przewodniczącego amerykańskiej Izby Reprezentantów. Głosowanie po północy czasu lokalnego zakończyło kilkudniowy impas, w trakcie którego Kevin McCarthy przegrał 14 głosowań z powodu oporu skrajnego skrzydła Partii Republikańskiej .

W listopadowych wyborach do Izby Reprezentantów Republikanie uzyskali 222 mandaty, podczas gdy Demokraci 212. Z powodu oporu około 20 polityków republikańskich z tak zwanego ruchu MAGA (“Make America Great Again” – hasło Donalda Trumpa – red.) i konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej, Kevin McCarthy przegrał jednak 13 głosowań.

W 14. rundzie lider Republikanów był przekonany, że ma wymagane poparcie, ale zabrakło mu jednego głosu. Na sali obrad doszło niemal do rękoczynów.

Ostatecznie grupa buntowników – zamiast głosować przeciw – zgodziła się wstrzymać od głosu. Głosowanie zostało powtórzone po raz kolejny. W 15. rundzie za kandydaturą Kevina McCarthy’ego głosowało 216 członków Izby Reprezentantów. Demokrata Hakeem Jeffries otrzymał 212 głosów. Tym samym Kevin McCarthy uzyskał wymaganą większość głosów.

Podczas negocjacji z rebeliantami ze swej partii poszedł na wiele ustępstw, które według komentatorów osłabiają jego pozycję a wzmacniają skrajne skrzydło partii.

Kevin McCarthy zastąpi na stanowisku spikera Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która kierowała pracami izby od 2019 roku, a wcześniej w latach 2007-2011.

(IAR)

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here