Advertisement

Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy – bojowe wozy Marder. Niemcy przekażą też Ukrainie system obrony powietrznej Patriot. Poinformował o tym Biały Dom po rozmowie prezydenta USA Joe Bidena z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili swoją wspólną determinację, by kontynuować dostarczanie koniecznej pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej i dyplomatycznej Ukrainie tak długo, jak jest to potrzebne. W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają przekazać Ukrainie wozy bojowe Bradley Fighting Vehicles, a Niemcy zamierzają przekazać Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

Jak dodano, w świetle trwających ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę krytyczną, obaj przywódcy potwierdzili swoje intencje, by w dalszym ciągu wzmacniać obronę powietrzną Ukrainy. W tym celu Niemcy mają dołączyć do Stanów Zjednoczonych i dostarczyć dodatkową baterię systemu Patriot.

W grudniu 2022 roku Biden ogłosił dostarczenie jednej baterii podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Olaf Scholz/Twitter

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here