14 maja, w dzień oficjalnego ogłoszenia decyzji miasta Jersey City co do nowej lokalizacji Pomnika Katyń 1940, w studio Radio RAMPA gościmy Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku, Macieja Golubiewskiego. Spotykamy się na kilka godzin po tym jak Konsul, wspólnie z burmistrzem miasta Stevenem Fulopem, oraz Ericiem Lubaczewskim, dyrektorem wykonawczym Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, odbyli konferencję prasową w Urzędzie Miasta Jersey City. Z danych przekazanych na konferencji wynika, że pomnik stanie 60 metrów od miejsca, w którym jest obeznie umiejscowiony – dalej nad rzeką Hudson, w miejscu jednak nieco ustronnym – jego tło pozostanie jednak niezmienne – będzie to panorama dolnego Manhattanu.
Najważniejsze ustalenia przekazane podczas konferencji, to dzierżawa ziemi na 99 lat dla strony polskiej lub polonijnej za $1 rocznie, wybudowanie parku przez stronę amerykańską z poziomem wkładu finansowego wybranym przez stronę polską; budowa parku nie będzie absolutnie warunkowana tym wkładem jak i tzw. „cost overruns”.
W parku umieścić będzie można tablice informacyjne w języku angielskim, a także organizować będzie można zajęcia edukacyjne czy patriotyczne.
Zobacz też pełny zapis konferencji prasowej w Urzędzie Miasta:
http://radiorampa.com/katyn-memorial-press-confrence-with-mayor-fulop/
Konsula Golubiewskiego pytamy o to jak rzeczywiście doszło do porozumienia co do nowej lokalizacji pomnika, które to porozumienie wywowało mieszane odczucia wśród członków Polonii. Pytamy o kulisy zawartego porozumienia, jego warunki oraz przyszłość. Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości wokół nowej lokalizacji.
Kto od początku włączony był w proces decyzyjny? czy pomnik stanie w godnym miejscu, pozbawionym okolic ściekowych? czy w pomniku wmurowana jest urna z prochami zamorodowanych w Katyniu żołnierzy i jaki to może mieć wpływ na przyszłość pomnika? kto pokryje koszty przeniesienia? W końcu, kiedy możemy spodziewać się ukończenia parku?