Reklama - Advertisement

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podczas środowego przyjęcia w Konsulacie RP w Nowym Jorku z okazji Obchodów Święta Niepodległości odniósł się do współczesnej sytuacji w kontekście walki o niepodległość oraz powiedział o tym, jak Polonia nowojorska powinna spędzić dzień 11 listopada. 

Konsul Generalny RP Adrian Kubicki podkreślił, że każda rocznica odzyskania niepodległości jest obchodzona w innym kontekście, z myślą o zmieniającym się świecie. Tegoroczna 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa się w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, co potrząsnęło globalnym bezpieczeństwem, to co wydawało się przez wiele dziesięcioleci dane i gwarantowane, czyli pokój, niepodległość i wolność, dzisiaj już nie jest takie pewne – powiedział Konsul Adrian Kubicki. 

Konsul podkreślił, że Polska wywalczyła sobie niepodległość na wielu płaszczyznach, czynem zbrojnym i w wielu zabiegach na płaszczyźnie dyplomatycznej. 

“Ani tamta niepodległość z 1918 roku nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie Polonii i Polaków mieszkających w Ameryce, jak i ta dzisiejsza, bardziej współczesna nie jest możliwa bez dalszego, kontynuowanego zaangażowania Polaków, którzy tutaj mieszkają” – powiedział Konsul Kubicki. 

Konsul podkreślił, że powinniśmy w dniu 11 listopada myśleć o niepodległości Polski, jako o czymś radosnym i powinna to być okazja do tego, aby w gronie rodzinnym, przy wspólnym posiłku porozmawiać o Polsce. “Można rozmawiać o polskiej historii, ale można też rozmawiać o polskiej współczesności, byleby wykorzystać to święto do tego, żeby tę polską tożsamość niektórym przypominać, u niektórych dopiero budzić, żeby ona się tutaj rozwijała” – powiedział Konsul Kubicki. 

Adrian Kubicki wspomniał również, iż polski Dzień Niepodległości świętujemy razem z amerykańskim Dniem Weterana, dlatego warto rozejrzeć się wokół sąsiadów i porozmawiać lub odwiedzić być może ostatnich już świadków II wojny światowej, którzy są żywą lekcją historii.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here